Bolivya Devlet Başkanı Luis Arce, engellenen darbe girişimi hakkında açıklamalarda bulundu. Arce, darbe girişimi öncesinde silahlı kuvvetlerde olağan dışı hareketlenmeler gördüklerini belirtti. "Kendi kendine darbe planladı" iddialarına da sert tepki gösterdi. Bolivya Devlet Başkanı Luis Arce, darbe girişimi öncesi silahlı kuvvetlerde olağan dışı hareketlenmeler tespit ettiklerini söyledi. Eski ordu komutanı Jose Zuniga'nın iddialarına tepki gösteren Arce, "Ben halkın kanıyla popülerlik kazanacak bir siyasetçi değilim" dedi.

Darbe Girişimi İddiaları

Bolivya Devlet Başkanı Luis Arce, La Paz'daki Devlet Başkanlığı konutu Casa Grande Pueblo'da düzenlediği basın toplantısında darbe girişimi hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Arce, darbe girişimi öncesinde silahlı kuvvetlerde olağan dışı hareketlenmeler gözlemlediklerini ve olacakları tahmin ettiklerini belirtti.

Bodrum Açıklarında 33 Düzensiz Göçmen Kurtarıldı Bodrum Açıklarında 33 Düzensiz Göçmen Kurtarıldı

Arce, eski ordu komutanı Jose Zuniga'nın darbe girişiminde bulunduğunu hatırlatarak, "Bu nasıl bir talimat veya kendi kendine darbe planlaması olabilir? O kendi inisiyatifiyle hareket etti" ifadesini kullandı. Arce, Zuniga'nın suçlamalarını çirkin bulduğunu belirterek, "Ben halkın kanıyla popülerlik kazanacak bir siyasetçi değilim" dedi.

Evo Morales ile Görüştüm

Eski Devlet Başkanı Evo Morales ile darbe girişiminden önce telefonla konuştuğunu söyleyen Arce, "Evo yoldaşla telefonda kısa bir görüşme gerçekleştirdim. Bana geldikleri gibi ona da gideceklerdi" dedi.

Bolivya'daki Askeri Darbe

Zuniga, gözaltına alınmadan önce gazetecilere yaptığı açıklamada, "Arce ile geçtiğimiz pazar günü bir araya geldik. Devlet Başkanı, bana popülaritemin yeniden yükselmesi için bir şeyler yapmalıyız dedi" iddiasında bulundu. Bolivya Devlet Başkanı Arce, 26 Haziran'da ülkede bazı askeri birliklerin usulsüz şekilde harekete geçirildiğini belirterek ordudan demokrasiye saygı göstermesini istemişti. Askeri zırhlı araçların La Paz'daki hükümet sarayına zorla girmeye çalıştığı görüntüler sosyal medyada yayılmıştı. Askerlere tepki gösteren vatandaşlara göz yaşartıcı gaz ve tazyikli suyla müdahale edilmişti. Arce, hükümet sarayına zorla girmeye çalışan eski komutan Jose Zuniga ile yüz yüze konuşarak askerlerin derhal çekilmesini talep etmişti. Arce'nin çağrısı üzerine binlerce kişi meydanlara inerek askeri darbe girişimini protesto etmişti. Bolivya ordusunun yeni komutanı Jose Wilson Sanchez'in emriyle darbe girişiminde bulunan askerler birliklerine dönmüştü. Eski komutan Zuniga, başsavcılığın talebi üzerine gözaltına alınmıştı.

Kaynak: Haber Merkezi