CHP'li Beko'dan İzmir'e hediye! Çalışmalarını, kitap haline getirdi! CHP'li Beko'dan İzmir'e hediye! Çalışmalarını, kitap haline getirdi!

Bugün uçakla Kars'a gelen Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Kars Valiliği'ni ziyaret etti. AKP Kars Milletvekili Adem Çalkın'ın da katıldığı ziyarette Vali Ziya Polat ile görüşen Bakan Bolat, Şeref Defteri'ni imzaladıktan sonra kent ile ilgili brifing aldı. AKP Kars İl Başkanlığı'nı da ziyaret eden Bakan Bolat, partililerle bir araya geldi. 

"AZERBAYCAN İLE ERMENİSTAN, KALICI BARIŞI YAKALARSA DOĞU KAPI AÇILACAKTIR"

Karayolları 18. Bölge Müdürlüğü'nün toplantı salonunda sivil toplum kuruluşları ve iş insanları ile bir araya gelen Bakan Bolat, Azerbaycan ile Ermenistan arasında kalıcı barış olması halinde Doğu Kapı Gümrük Müdürlüğü'nün açılışının yapılacağını kaydetti.

Göreve geldiği üç ayda Ticaret Bakanı olarak 540'a yakın heyet görüşmesi yaptığının altını çizen Bakan Bolat, "Kars ve Ardahan ile birlikte 11 vilayet ziyareti gerçekleştirmiş oluyorum ve şu ana kadar da 23 tane yurt dışı bakanla, dış ticaret kurumlarıyla ilgili görüşmeler yaptım. Türkiye'ye 12 tane yabancı bakan geldi ve dokuz gümrük kapısını denetledik, ziyaret ettik. Yarın bu rakam 11 olacak. Şimdi Gümrük Kapısı denilince hakikaten Ermenistan ile uzun bir sınırı olan Kars'ın Gümrük Kapısı noktasında Gümrük Müdürlüğü bir ihtiyaç.

Azerbaycan-Ermenistan ihtilafında bir barış, kalıcı barış olduğu takdirde de sınırların açılmasına hükümet olarak karar verdiğimiz takdirde inşallah biz Ticaret Bakanlığı olarak hükümetimizi de ikna ederiz Allah'ın izniyle. Ayrıca bana Kars'ın doğu kapısını Gümrük Müdürlüğü olarak inşallah açmak nasip olur.

Kars'ta 16 esnaf ve sanatkar odası ve 6050 civarında esnaf ve sanatkârımız var. Bir müjde verelim; gelirken Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Kooperatifler Birliği Genel Başkanımız ile görüştük. İnşallah burada sanatkârlarımıza iş yerindeki sıkıntıları gidermek üzere 30 milyon liralık bir tahsisat gelirdik. En yakın tarihte hesabınıza yatar, siz de onu adil bir şekilde inşallah ihtiyaç sahiplerine dağıtırsınız.

Bir de Ulaştırma Bakanlığımız, Cambaz bölgesinde bir demiryolu istasyonu yapacak. Biz de Ticaret Bakanlığı olarak hemen yanında bir gümrük müdürlüğü yapacağız. Böyle de bir söz aldık, bu çalışmaları takip edeceğiz" diye konuştu. 

"DEPREME RAĞMEN TÜRKİYE, BÜYÜMEYE DEVAM EDİYOR"

2023 ilk çeyreğinde Türkiye'nin büyüme oranın yüzde 3.9 olduğunu ve Türkiye'nin ekonomisinin büyümeye devam ettiğini söyleyen Bakan Bolat, "Yeni hükümetimiz, üç ay önce kuruldu ve çok zor bir dönemde halkımızın teveccühü ve tercihiyle Cumhur İttifakı olarak Cumhurbaşkanlığı ve Millet Meclisi seçiminde çoğunluğu kazanılarak göreve başladık.

Hükümet olarak ilk iki önceliğimiz şunlar; birincisi enflasyonla mücadele, kamunun bu konuda çok önemli reform tedbirleri var. Önümüzdeki hafta orta vadeli üç yıllık program açıklanacak. Türkiye ekonomisinin yeni çıtası orta vadeli program olacak. Hepinizin orta vadedeki hedefleri, reform önerilerini takip etmenizi tasfiye ediyorum. Orada Türkiye'nin üç yıl içinde hangi hedeflere ulaşacağının tahminleri ve yol haritası yer alacak.

Türkiye ve dünya, bundan 3.5 sene önce Kovid-19 belasıyla karşı karşıya kaldı. Bu kriz Türkiye'miz tarafından dünyada en iyi yönetilen idare edilen sağlık krizlerinden birisi olarak geçmişte kaldı ama tabi dünyaya çok ciddi hasarlar verdi, 20 milyon insan can verdi, 10 milyonlarca kişi hastanelerde şifa bulmaya çalıştı, işyerleri kapandı, karantina aylarında büyük işsizlikler oldu ama Türkiye'miz, hamdolsun kovid krizini geride bıraktı. Ekonomi de 2021 yılında yüzde 11.4, 2022 yılında yüzde 5.6 büyüdü. Bu sene de ilk çeyrekte yüzde 3.9 büyüme gösterdi. Bugün sabah TÜİK'in açıkladığı veride büyüme oranımız, yüzde 3.8 olarak gerçekleşti.

Hangi şartlarda enflasyonla mücadele programı var, kemer sıkmaya çalışılıyor ve Türkiye'nin 2023 yılı başlangıç bütçesinin yüzde 45'ini oluşturan bir deprem felaketi var ki 104 milyar dolar bir paraya ihtiyaç var ve bu şartlarda Türkiye ekonomisini büyütmeye devam ediyor. Bu büyütmede hane halkı tüketiminin etkisi kadar yatırım ağlarındaki artışın da etkisi var aynı zamanda biz de dış ticaretten sorumlu bakanlık olarak ihracatımızı artırmak için büyük gayret sarf ediyoruz" ifadesini kullandı.

İstihdamın çok önemli olduğunu ve gençlere iş bulmaya mecbur olduklarını da dile getiren Bakan Bolat, açıklamalarına şöyle devam etti:

“Ancak 2023 şanssız bir yıl, zor bir yıl. Dünyada büyüme oranı, yüzde 3 ve altında gerçekleşecek. Gelişmiş, zengin ülkelerde bu büyüme oranları, yüzde 0 ila 1 arasında ve Türkiye'nin yüzde 4 civarında bir büyüme yakalaması aslında oldukça sevindirici. Biz, pandemi başlamasından önceki tabloda Ocak 2020'ye göre dört milyona yakın istihdam meydana getirdik, dört milyon insanımıza iş bulduk ve milli gelirimizi 906 milyar dolara, kişi başına milli gelirimizi 10 bin 655 dolara çıkardık. İhracatımızı da bu zor dönemde bile 254 milyar dolara geçen yıl itibariyle taşımayı başardık.

Bu yıl dünyada emtia fiyatlarında düşme var, zengin ve gelişmiş ülkelerde büyük gerileme var, Çin'in bile ihracatı ve ithalatında yüzde 14-17'lik geçen ay bir düşme gerçekleşti. Buna rağmen biz, ihracat seviyemizi koruyoruz. 253-254 milyar dolar seviyesindeyiz. Son 12 ay itibariyle pazartesi günü ağustos ayı ihracat rakamını açıklayacağız ve arkadaşlar şunu söyleyeyim; şubat ayı kayıp bir aydı deprem olunca. İhracatımız, 6-6.5 milyar dolar azaldı o ay geçen yılın aynı ayına kıyasla. Şubattan ağustosa kadar deprem bölgesinde 2.5 milyar dolar ihracat kaybımız var yani 8.5 milyar dolarlık şu ana kadar bir kayıp yaşadık depremden dolayı ihracatta. Aslında deprem olmamış olsaydı biz, ihracat hedefimiz olan 265 milyar doları rahat yakalayabilecektik. Dünya fiyatları düştü ve dünya ihracatı sıfıra yakın durgunlaştığı halde. İnşallah bu yılı da atlatacağız, gelecek yılda ihracatımızda büyük bir ivme bekliyoruz.

'Tek yol, ihracatımızı arttırmak' diye bir slogan var, dünya ihracatındaki payımızı beş yıl sonra yüzde 1.20'ye, hizmet ihracatımızı inşallah 200 milyar dolara ve cari açığı azaltarak dengeli bir cari işlemler dengesini yakalama hedefimiz var. Daha çok teknoloji alanında katma değeri yüksek ürünlerde de ihracat hedeflerimiz var. Hizmetler ihracatında da dünyada söz sahibi olmak istiyoruz. Hizmet ihracatında da 2.5'a yakın dünya payını artırma hedefi güdüyoruz. İstihdam çok önemli, gençlerimize iş bulmaya mecburuz ve büyümeye mecburuz." 

"STOKÇU, GANİMETÇİ YA DA VOLEYİ VURMAK İSTEYENLERE AMAN VERMEYECEĞİZ"

Denetimlerin Kars'ta olduğu gibi tüm Türkiye'de aralıksız devam ettiğini de sözlerine ekleyen Bakan Bolat, "İç piyasada Ticaret Bakanlığı olarak stokçu, ganimetçi ya da voleyi vurmak isteyen fırsatçılık yapmak isteyenlere aman vermemeye kararlıyız. Kasa ve raf fiyatları arasında tüketiciyi aldatmaya çalışanlara karşı kesinlikle müeyyideler, yaptırımlar, cezalar uygulanmaya devam ediyor. Kars da dahil bütün Türkiye çapında gıdada, marketlerde, otomobilde bu denetimlerimiz devam ediyor.

Dün gece Resmi Gazete'de yayınlanan iki adet değişikliğimiz oldu. Taşınmaz yani emlak piyasasında ve ikinci el oto satışlarında sahte isimlerle ve sahte araçla olmayan şeyleri satmaya çalışmak, tüketiciyi aldatmaya çalışmak gibi uygulamalara karşı ilan sitelerinde de sorumlu tuttuğumuz ve buna uyulmadığı takdirde maddi cezaların uygulanacağı yeni bir yönetmelik değişikliği yaptık. Amacımız, sadece ve sadece ticareti, adil, haklı ve tüketicileri kaybettirmeyecek, tüketicileri aldatmayacak şekilde yapılmasını sağlamaktır. Piyasa başıboş, denetimsiz değildir. Hükümet ve devlet görevinin başındır. Bunun herkes tarafından bilinmesini rica ediyoruz" diye konuştu.

Toplantı, daha sonra basına kapalı devam etti.

Kaynak: DHA