Olay, Atatürk Mahallesi Divan Sokak'ta saat 15.00 sıralarında meydana geldi. Yabancı uyrukluların kaldığı altı katlı binanın bodrum katında meydana gelen patlamada ikisi ağır toplam yedi kişi yaralanırken bir kişi de hayatını kaybetti. Çevredeki bina ve araçlarda da hasar oluştu. Patlamanın ardından binada çalışma yapan itfaiye ve AFAD ekipleri, içeride çok sayıda kimyasal spreyler buldu. Yaralılar hastaneye kaldırılırken konuyla ilgili inceleme başlatıldı. Ekiplerin olay ile ilgili çalışması devam ediyor.  

Sinek ilacı kutusu taşıyan TIR yandı  Sinek ilacı kutusu taşıyan TIR yandı 

"KİMYASAL BİR ŞEYLER YAPIYORLARMIŞ'' 

Patlamanın olduğu apartmanda yaşayan Birol Ertük, "Kimyasal patlaması bu kardeşim, doğalgaz değil. Doğalgaz olsaydı bu binayı indirmişti aşağı. Bu bina depremden önce oldu, 1998 yılında. Daire sahibi sattı daireyi bir müteahhide, müteahhit üçe böldü daireleri, doldurdu oraya Suriyelileri. Küçük küçük tüpler var kolumun yarısı kadar, kimyasal bir şeyler yapıyorlarmış. Birini tanıyorum Suriyelilerin, her sabaha işe giderken kâğıt topluyor. Fakir ama öbür ikisini bilmiyorum. Kim giriyor kim çıkıyor içeri, görmüyoruz biz" dedi. 

"İÇERİDE BOL MİKTARDA YAKLAŞIK 15 SANTİM BÜYÜKLÜĞÜNDE TÜPLER VAR"

Patlamanın olduğu binadaki incelemeleri takip eden ve bilgi alan Küçükçekmece Belediye Başkanı Kemal Çebi, "İlk belirlemelere göre şu anda çalışma devam ediyor içeride. Toplamda etkilenen yedi kişi, bir can kaybımız var, altı yaralımız var. Bu altı yaralının beş tanesi patlamanın olduğu dairede. Bir de kız çocuğumuz var, yaklaşık 13 yaşında. Yan taraftaki dairede dumandan etkilenen. Yani şu anda altı vatandaş hastanede, bir vatandaşımızın da can kaybı var.

İlk belirlemelere göre doğalgaz diye söylendi ancak şimdi içeriden antibakteriyel tüpler var. Bu tüplerin de patlaması olabilir. Büyük bir ihtimalle de konu, doğalgaz patlaması değil. İçeride hangi amaçla tutulduğunu henüz bilmediğimiz bol miktarda yaklaşık 15 santim büyüklüğünde tüpler var. Antibakteriyel tüpler olduğunu gördük. Büyük bir ihtimalle şimdi yetkililerden almış olduğum bilgiye göre bunların patlaması neticesinde oluyor bu patlama. Biraz büyük bir patlama. Küçük bir yangın, o çabuk söndürüldü. Karşı binanın sizin de gördüğünüz gibi etrafta bir araca ve bir de karşı bina camlarına da, binaya da bir miktar hasar verdi.

Şu anda bütün yetkililer burada, AFAD burada, zabıta ekipleri burada, itfaiye burada, emniyet ekipleri, emniyetimizin ekipleri burada. Konuyu çözmek için uğraşıyoruz. Şu ana kadar tespit edilen, altı tanesi yabancı uyruklu, bir tanesi de yan dairedeki bir kızımızın, komşunun yaralandığını biliyoruz. Bunların yabancı uyruklu olduğunu ve büyük bir ihtimalle de Suriyeli olduklarını biliyoruz. Patlamaya sebep olan maddelerin buradan ne sebepten bulundurulduğunu, dolduruluyor mu? Satış amaçlı mı? Ne amaçlı olduğunu henüz daha şu an için bilmiyoruz" ifadelerini kullandı. 

Kaynak: DHA