Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi, Ortadoğu'daki gelişmeleri değerlendirmek üzere ABD'nin New York kentinde toplandı. BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, toplantıda yaptığı konuşmada, 7 Ekim'den bu yana devam eden İsrail-Filistin çatışmalarında, İsrail tarafında 33'ü çocuk olmak üzere 1200'den fazla kişinin, Filistin tarafında ise çoğunluğu çocuk ve kadın olan 14 binden fazla kişinin yaşamını yitirdiğini ifade etti.

Guterres: İnsani Ara Umudu Yeşertiyor!

Guterres, Gazze Şeridi'ndeki insani aranın, bölgede umut ışığı olduğunu belirterek, 2712 sayılı BM kararının tüm taraflara, özellikle de çocukları içeren sivillerin korunmasına ve uluslararası insancıl hukuk dahil uluslararası yükümlülüklere uymalarını talep ettiğini vurguladı.

Gazze'de Güvenlik Endişeleri Artıyor!

Guterres, insani aradan önce yaşanan ciddi ihlallerin altını çizerek, Gazze halkının yüzde 80'inin evlerinden zorla çıkarıldığını ve bölgede hiçbir yerin güvenli olmadığını belirtti.

BM Tesislerine Dokunulmazlık Talebi!

Guterres, Gazze Şeridi'ndeki evlerin yüzde 45'inin hasar gördüğünü ya da yıkıldığını söyleyerek, BM bayrağı altında güvenli bir yer arayan 1 milyon sivili barındıran Birleşmiş Milletler tesislerinin dokunulmazlığını vurguladı. Ayrıca, Gazze'ye yardımların düşük olduğunu ve ihtiyaç sahiplerine güvenli insani erişim sağlamanın kritik önem taşıdığını belirtti.

Danimarka'nın derdine bak! Danimarka'nın derdine bak!

Esir Takası Anlaşması ve İnsani Yardımlar!

Guterres, Katar, Mısır ve ABD'nin desteğiyle varılan esir takası anlaşmasını memnuniyetle karşıladığını belirterek, ancak yardımların hala yetersiz olduğunu ve tüm rehinelerin koşulsuz serbest bırakılması gerektiğini vurguladı.

Gazze'ye Elektrik ve Su Hizmetlerinin Yeniden Sağlanması Gerekiyor!

Guterres, Gazze Şeridi'nde su ve elektrik hizmetlerinin yeniden sağlanması çağrısında bulunarak, sivillerin korunması ve uluslararası insancıl hukuka saygı gösterilmesi gerektiğini belirtti.

Refah Kapısı ve İnsani Yardımlar!

Refah Sınır Kapısı'ndaki güvenlik prosedürlerinin yavaş işlediğini dile getiren Guterres, bu kapının insani yardımların ulaştırılması için yeterli kapasiteye sahip olmadığını ifade etti. Bu nedenle, diğer geçiş kapılarının açılması ve yardımların artırılabilmesi için denetim mekanizmalarının kolaylaştırılması çağrısında bulundu.

Guterres: "Gözlerimizi Başka Tarafa Çeviremeyiz!"

Guterres, Gazze halkının yaşadığı insani felaketi vurgulayarak, ateşkesin uzatılması için müzakerelerin sürdüğünü ancak gerçek bir insani ateşkese ihtiyaç olduğunu belirtti. Bölgede barış ve güvenlik içinde yan yana yaşayacak iki devletli bir çözümün önemine vurgu yaptı ve başarısızlığın sonu gelmeyen bir ölüm ve yıkım döngüsüne yol açacağını ifade etti.

Kaynak: HABER MERKEZİ