MONUSCO’dan yapılan açıklamada BM Barış Gücü askerlerinin KDC'den çekilmesinin ilk adımı olarak Güney-Kivu eyaletinin Kamanyola bölgesinde bulunan MONUSCO üssünün Kongo Ulusal Polis Teşkilatı'na devredildiği duyuruldu.

MONUSCO Başkanı Bintou Keita, 13 Ocak'ta yaptığı açıklamada üç aşamalı çekilme planının ilkinin nisan öncesinde başlayacağını ve ülkede 13 bin 500 kişilik asker sayısının 11 bin 500'e düşeceğini bildirmişti. Güney Kivu'daki 14 BM üssünün Kongo güvenlik güçlerine devredileceğini kaydeden Keita, ileriki aşamalarda Kuzey Kivu ve Ituri bölgelerindeki BM güçlerinin de çekileceğini dile getirmişti.

Dünyanın en büyük BM misyonlarından MONUSCO'nun ülkeden ayrılması için halk tarafından defalarca gösteri yapılmıştı. KDC'nin Ruanda, Uganda ve Burundi sınırının bulunduğu doğusu, 20 yılı aşkın süredir altın ve kobalt gibi madenlerin kontrolünü sağlamaya çalışan silahlı grupların saldırıları ve çatışmalarına sahne oluyor. KDC hükümetinin talebi üzerine Doğu Afrika Topluluğu da barış gücünü ülkeden çekmişti.

İsrail mart ayında 6 gazeteciyi öldürdü 9'unu yaraladı İsrail mart ayında 6 gazeteciyi öldürdü 9'unu yaraladı

Kaynak: AA