Kesim öncesi hayvana işkence ettiler! Kesim öncesi hayvana işkence ettiler!

Ahmet Eren Bilim Sanat Merkezi'nin müdür ve öğretmenleri, öğrencilerine güven duygusu, doğruluk ve dürüstlük aşılamak amacıyla değerler eğitim programı kapsamında 6 yıl önce okulun koridoruna içinde yiyecek ve içeceklerin bulunduğu ama yanında kimseni bulunmadığı bir stant kurdu. Üzerinde 'Kantin Size Emanet' yazısı bulunan standa gelen öğrenciler, aldıkları yiyecek ve içeceklerin parasını, yan tarafında bulunan kasaya bırakıyor ve para üstünü de yine kasadan kendisi alıyor. 9 ile 12 yaş arasında özel yetenekli 150 öğrencinin devam ettiği merkezde, bugüne kadar hiçbir sorun yaşanmazken, uygulamadan da hem öğretmenler hem de öğrenciler memnun.

Bilim Sanat Merkezi Müdürü Ekrem Oruk, artık kantinciye ihtiyaç duymadıklarını söyledi. Başlattıkları uygulama kararını yaptıkları kurul toplantısında aldıklarını belirten Oruk, "Aldığımız kararla değerler eğitim programı kapsamında öğrencilerimize bir proje yapmak istedik. Proje kapsamında neler yapabileceğimiz konusunda fikir alışverişinde bulunduk. Öğretmenlerimizle birlikte ‘Kantin Size Emanet’ uygulamasına karar verdik. Öğrencilerimiz ileriki yıllarda bilim insanı, doktor, mühendis olabilirler. Fakat hayatın her aşamasında hayatın en değerli işlevlerinden olan güven duygusunu, doğruluk ve dürüstlük kavramlarını öğrencilerimize kavratmak adına yapabileceğimiz en iyi uygulamanın bu olabileceğine karar verdik. Öğrencilerimiz bu uygulamadan çok memnunlar. Onların bizlere güvendiklerini görmek de bizleri mutlu ediyor" dedi.

Öğrencilerden Elif Kalı, uygulama ile güven duygusunu öğrendiklerini belirtirken, Elif Asmin Ertaç "Bu uygulamada kendimiz kantinci olmadan alışverişimizi yaparak parasını da kendimiz bırakıyoruz. Bu sayede hem kendimiz hesaplamış oluyoruz. Hem de hocalarımızın bize güvenmiş olduğunu hissediyoruz. Büyüyünce güvenilebilir bir insan olmanın ilk temellerini bu uygulama sayesinde BİLSEM'de attım" diye konuştu.

Fatma Betül Üstündağ ise "Burada herkes birbirine güveniyor. Herkes istediği gibi alışveriş yapabiliyor. Bu uygulamanın hayata geçirilmesinde emeği geçen öğretmenlerimiz ve okul idarecilerine teşekkür ediyorum" dedi. 

Kaynak: DHA