İlaçların, kremlerin ya da başka medikal ürünlerin yetersiz kaldığı zamanlarda bitkisel yağlar, alternatif çözüm olarak karşımıza çıkabiliyor.

Kaçak göçmenlere sahte belge düzenleyenlere operasyon; 2 tutuklama Kaçak göçmenlere sahte belge düzenleyenlere operasyon; 2 tutuklama

Her ne kadar bitkisel olsalar da bu yağların sonsuz fayda sağladığını söylemek doğru olmaz. Alerjik reaksiyonlar gibi bazı sorunların hangi üründe bizi bulacağını önceden kestirmek güç. Bitkisel yağların faydasını görenlerin yorumları oldukça iç açıcı olsa da bu yağları günlük rutine katmadan önce doktor onayı almak şart.

Bu yazımızda bitkisel yağlar ve faydalarına kısaca değineceğiz; en faydalı bitkisel yağlar, faydalı yağlar listesi, cilde faydalı yağlar ve çok daha fazlasını sizlerle paylaşıyoruz.

Hayatımızda eskiden beri varlığını sürdüren zeytinyağından, adını son yıllarda sıkça duyduğumuz Hindistan cevizi yağına kadar onlarca bitkisel yağ çeşidi mevcut. Size hangisi iyi gelir bilemiyoruz ancak bazı yağlar adeta bir ilaç gibi etkili. Şimdi gelin o yağları birlikte inceleyelim.

Pamuk Yağı

Pamuk bitkisinin tohumlarından elde edilen pamuk yağı, son yıllarda karşımıza çıkan yağ türlerinden biri. Özellikle margarin gibi ürünlerin yapımında sıkça kullanıldığı bilinir.

Pamuk yağı ne işe yarar sorusunun yanıtı; cildi nemlendirir, kurumuş bölgeleri yumuşatarak nemlendirir ve ciltteki iltihaplanmayı azaltır. Özellikle sedef ve egzama gibi cilt hastalıklarının tedavisinde takviye olarak kullanıldığı bilinir.

Pamuk-1

Soya Yağı

Soya fasulyesinin tohumundan elde edilen bitkisel bir yağ olan soya yağı, son yıllarda sıkça tüketilen yağ türlerinden biridir. Özellikle yemeklik yağ olarak bilinir.

Soya yağının faydalarına baktığımızda uyku sorununa olan etkisi öne çıkar. Metabolizmayı düzenlediği ve uyku sorunlarına iyi geldiği bilinir.

Soya

Acıbadem Yağı

Acıbadem meyvesinden elde edilen acıbadem yağı için her derde deva benzetmesi yapılabilir. Acıbadem yağının faydaları arasında; öksürüğü sökmesi, cildi nemlendirmesi, cildi temizlemesi, kabızlığı gidermesi ve güneş yanıklarına iyi gelmesi yer alır.

Acıbadem yağı aynı zamanda strese de iyi gelir; sakinleştirici etkisi ile rahatlamayı sağlar. Bakteri ve mantar gibi cilt enfeksiyonlarını kurutmada da etkili olduğu düşünülür.

Acı Badem

Adaçayı Yağı

Adaçayı yağı son yıllarda giderek popüler hale gelen bitkisel yağ türlerindendir. Mide ve bağırsak gazlarında etkili olduğu bilinir. Ayrıca sindirim sistemi üzerinde de faydaları bulunur.

Ağız, boğaz ve diş eti iltihaplarında suya damlatılıp gargara yapıldığında olumlu sonuçlar verebilir. Adaçayı yağının aynı zamanda sivilcelere de iyi geldiği düşünülür; iltihap giderici özelliği ile sivilceleri yok etmede etkilidir.

Adaçayı

Çam Terebentin Yağı

Çam terebentin yağı denince akla ilk gelenlerden biri saça olan faydasıdır. Özellikle saç dökülmesini durdurduğu ve hatta yeni saçların çıkmasına destek olduğu bilinir.

Aynı zamanda romatizma ağrılarında da etkili olduğu düşünülür. Antiseptik yağ çeşitlerinden biri olduğu için yaralara iyi gelebilir. Yakmasıyla meşhur yağlardan biri olduğunu da söylemeden geçmeyelim; bazı hassas ciltlerde yanma hissine yol açabilir.

Cam Terebentin Yagi Ne Ise Yarar

Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan cevizi yağı son yılların popüler yağlarından biridir. Özellikle cilt ve saç üzerinde pek çok faydası bulunur. Saçlara sürüldüğünde parlaklık kazandırır ve saçları yumuşatır. Özellikle saç diplerine masaj yapıldığında saç derisini nemlendirir.

Hindistan cevizi yağı kimi zaman kahvelere aroma da katar. Türk kahvesine eklenen Hindistan cevizi yağının metabolizmayı hızlandırdığı düşünülür. Hindistan cevizi yağının faydalarını kaleme aldığımız yazımızı mutlaka okumanızı öneririz.

Hindistan Cevizi Yagi Faydalari 510382 1

Jojoba Yağı

Yıpranmış cilt dostu jojoba yağının pek çok faydası bulunur. İçinde bulunan seramid, cildi korur ve zararlı maddelerin etkisini önler. Cilt, saç ve vücut bakımında sıkça kullanılır, özellikle cilt çatlakları için etkili olduğu düşünülür.

Hamilelikte cilt çatlakları sıkça görülen sorunlardan biridir. Bu sorunu jojoba yağı ile çözmek mümkün olabilir ancak olası yan etkilerine karşı mutlaka doktorunuza danışın.

Jojoba

Gül Yağı

En pahalı bitkisel yağlardan biri olan gül yağı, özellikle cilde pek çok fayda sağlar. Makyaj temizlemede kullanılabildiği gibi cilt lekeleri için de faydalı olabilir.

Gül yağının alerjik ciltlere de iyi geldiği bilinse de hassas ciltlerin kullanım sırasında dikkat etmesi gerekir zira tepkime oluşturabilir.

Evde Saksida Gul Yetistirme Bakimi Ipuclari

Bitkisel Yağlar Zararlı mıdır?

Bitkisel yağların faydalarından bahsetmekle birlikte zararlarını da göz ardı etmemek gerekir. Bitkisel yağların zararları nelerdir sorusuna birkaç yanıt verelim:

  • Cilde ve saça sürülen bitkisel yağlar bazı alerjik reaksiyonlara yol açabilir.
  • Yemeklerde kullanılan yağların bazıları yüksek oranda doymuş yağ içeriğine sahiptir ki bu da sağlığı tehdit edebilir.
  • Yemeklik bitkisel yağların fazla kullanımı vücutta yağ oranının artmasına neden olabilir.

Bitkisel Yağlar Bozulur mu?

Bitkisel yağların genellikle raf ömrü 2 yıldır ancak güneşe ya da aşırı ısıya maruz kalan yağlar bozulabilir. Bitkisel olması yağın bozulmayacağı anlamına gelmez bu nedenle özellikle plastik şişelerden uzak durmak gerekir.

Cam şişelerde, doğrudan güneş ışığı almayan yerlerde konumlanan bitkisel yağların uzun süre dayanacağını söylemek mümkündür. Son olarak bozuk bitkisel yağ nasıl anlaşılır sorusunun da yanıtını verelim.

Yağın rengi turuncuya dönüyorsa ve kapağını açtığınızda keskin ve ağır bir koku geliyorsa yağ bozulmuş olabilir. Yanı sıra bozuk yağların yapısında da birtakım farklılıklar olur.

Kaynak: HABER MERKEZİ