Bitcoin, dünya genelindeki en büyük kripto para birimi olarak bilinen ve 2024'e hızlı bir giriş yaptı. Bzetmex'in CEO'su Erdoğan Turan, Bitcoin için 2024 tahminlerini paylaşarak, "Tüm sinyaller 2024'ün Bitcoin için pozitif bir yıl olabileceğine işaret ediyor ve Bitcoin, 2024'ü yeni rekorlarla tamamlayabilir" ifadelerini kullandı.

Bitcoin ETF Onayı ve Piyasa Hareketleri

2023'ün ortalarından bu yana gündemde olan ve Bitcoin fiyatlarında dalgalanmalara neden olan Bitcoin tabanlı borsa yatırım fonu Bitcoin ETF'ye onay kararı, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından verildi. Bu gelişme, kripto para biriminin fiyatını kısa bir süre içinde 49 bin dolar seviyelerine taşıdı. 11 spot Bitcoin ETF'nin işlem görmeye başlamasıyla birlikte, ilk günde 4,6 milyar dolarlık nakit akışı kaydedildi.

Bzetmex CEO'su Erdoğan Turan'ın Değerlendirmesi

Bzetmex'in CEO'su Erdoğan Turan, yerli kripto para borsasının bu gelişmeleri değerlendirerek Bitcoin için 2024 tahminlerini paylaştı. Turan, sektör bazlı gelişmelerin yanı sıra makroekonomik ve jeopolitik durumların da kripto para piyasalarını etkilediğini belirtti. Değerlendirmesinde şu ifadeleri kullandı:

ESİAD üye anketi sonucu: ‘Engeller yatırımı önlüyor’ ESİAD üye anketi sonucu: ‘Engeller yatırımı önlüyor’

"Amerikan Merkez Bankası Fed'in son projeksiyonları, faiz artışlarında sona gelindiğini, 2024'te ise üç faiz indirimi yapılabileceğini gösteriyor. Fed'in faiz indirimi döngüsüne girmesi, parasal sıkılaşmada gevşeme sinyalleri veriyor. Bir yandan da Bitcoin için ETF'lerden sonra 2024'ün en önemli gelişmelerinden biri sayılan yarılanma (halving) yaklaşıyor. Doğrudan Bitcoin arz talep dengesini etkileyen bu önemli olayın da fiyata olumlu etki edeceği tahmin ediliyor. Dolayısıyla tüm sinyaller 2024'ün Bitcoin için pozitif bir yıl olabileceğine işaret ediyor ve Bitcoin, 2024'ü yeni rekorlarla tamamlayabilir."

Kaynak: HABER MERKEZİ