Sadece bir hafta içinde Bitcoin'in değeri %35 arttı. Tokenin yılın başından bu yana çok iyi beklentiler gösterdiği doğruysa, BTC fiyatındaki bu olağanüstü artışa neden olan kesinlikle üç ABD bankasının iflasının ardından sisteme olan güven kaybıdır.

Bununla birlikte, yükselen ABD Doları yükseliş eğilimi gösteren uzmanlar arasında sürtüşmeye neden olduğundan, Bitcoin hala ciddi sorunlarla karşı karşıya.

ABD Merkez Bankası faiz oranlarını düşürmeye mi hazırlanıyor?

Mevcut piyasa verilerini incelemek, BTC/USD paritesinin mevcut Bitcoin fiyatı 24.814 Dolar olmasına rağmen sadece 24 saat içinde dipten toparlanarak 27.273 Dolar'a ulaştığını ortaya koyuyor .

Bu inanılmaz fiyat artışı, BTC 28.000 dolara yaklaştığında birçok ayı terletti. Gerçekten de, kripto piyasasından gelen cesaret verici makro veriler, bankacılık krizinden olası bulaşmayla ilgili endişelerle tam bir tezat oluşturuyor.

Ek olarak, BTC/USD paritesi, en son ABD Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) verilerine oldukça olumlu tepki verdi. İkincisi, yatırımcıların beklentilerinin çok altında .

Eight'ın CEO'su Michaël van de Poppe için bugün ortaya çıkan işaretler, Federal Rezerv ve başkanı Jerome Powell düzeyinde bir tersine dönüşe işaret ediyor gibi görünüyor. İkincisi , faiz oranlarını yükseltme kararından gelecek hafta yapılması planlanan belirleyici toplantıda vazgeçmeyi seçebilir .

Tüketici fiyat endeksi verileri, ÜFE'nin %4,6 seviyesinde geldiğini gösteriyor. Bu, ekonomistlerin beklediği %5,4 ile tam bir tezat oluşturuyor.

Düşük ÜFE oranı, daha düşük enflasyona dönüşüyor , dolayısıyla Fed'in fikrini değiştirebileceği yönündeki spekülasyonlar. Bitcoin'e yatırım yapmak, bankaların mevcut durumunu dikkate alırsak gözden kaçırılmayacak bir fırsat gibi görünüyor.

Küresel bankacılık sektörü krizde

Mevcut ÜFE oranına ilişkin sonuçlar, önceki gün açıklanan zaten çok olumlu olan Tüketici Fiyat Endeksi verileriyle birleşti. Zaten birkaç aydır rekor seviyeye ulaşan Bitcoin'in de önünü açtılar . Birçok piyasa katılımcısı için kripto para birimi , devam eden ABD bankacılık krizinden tam olarak yararlanıyor.

Ancak aslen Amerika kökenli olan bu kriz tüm dünyaya yayılacak gibi görünüyor. Gerçekten de, finans dünyasının dikkati artık Avrupa banka hisselerinin volatilite molası vermek zorunda kaldığı Avrupa'ya çevrilmiş durumda. Bunlardan biri olan Credit Suisse, aynı zamanda yeni düşüş rekorlarına da ulaştı.

İstatistikler, ünlü İsviçre bankasının bir noktada değerinin %25'inden fazlasını kaybedeceğini gösteriyor. Bununla birlikte, trenddeki ani bir tersine dönüş, 2 $ işaretini geçmesine izin verdi.

Credit Suisse'in karşılaştığı zorluklar birçok analisti endişelendiriyor çünkü bu banka hiçbir şekilde şu anda iflas etmiş olan Silikon Vadisi Bankası ile karşılaştırılamaz . Sonuncusu, zirvede sadece 209 milyar dolarlık varlığa sahipti.

Finansal analist firması Grit Capital'in CEO'su Genevieve Roch-Decter'e göre, Credit Suisse'in yaklaşık 578 milyar dolarlık varlığı var. Ona göre İsviçre bankasının sorunu çok daha önemli ve dikkatle ele alınması gerekiyor.

IMF'den "sürekli teyakkuz" çağrısı IMF'den "sürekli teyakkuz" çağrısı

Enflasyon verilerine rağmen dolar yükselmeye devam ediyor

Düşük enflasyona ve riskli varlıklar için daha elverişli koşullara işaret eden ekonomik verilere rağmen, ABD Dolar Endeksi (DXY), Silikon Vadisi Bankası'nın patlamasından bu yana ilk kez 105'i gördü.

Bankacılık bulaşması nedeniyle, euro tahvil getirileri keskin bir şekilde düştü. Buna karşılık Euro, DXY'nin %58'ini oluşturduğu için Doları yükselten keskin bir düşüş gördü.