Spotify'da işçi kıyımı: Bin 500 kişi işten çıkarılacak! Spotify'da işçi kıyımı: Bin 500 kişi işten çıkarılacak!

Borsa İstanbul’da işlem gören BIST 100 endeksi, bugün işlemlere yüzde 0,12’lik bir yükselişle başladı ve 7.675,35 puandan açılış yaptı.

Detaylar ve Sektörel Değerlendirmeler

Bankacılık endeksi yüzde 0,34, holding endeksi ise yüzde 0,48 oranında artış gösterdi. Sektörler arasında en fazla kazandıran %0,68'lik performansla bilişim sektörü olurken, en çok gerileyen ise %0,24'lük düşüşle kimya petrol plastik sektörü oldu.

Dünkü dalgalı seyir sonucunda BIST 100 endeksi günü %0,07'lik bir değer kaybıyla 7.665,87 puandan tamamlamıştı.

Analistlerin Değerlendirmesi

Analistler, küresel pay piyasalarında Çin ekonomisinde resesyon endişelerinin artmasıyla karmaşık bir seyir olduğunu belirtiyor. Bugün ise ABD'de açıklanacak verilerin yatırımcıların odak noktası olacağını öngörüyorlar.

Deutsche Bank'ın Türk tahvillerinin 2024'te en iyi performans gösterebileceği açıklamasının ardından, BNP Paribas da Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) para politikası düzenlemesinin ardından Türk tahvillerinin daha çekici hale geldiğini bildirdi.

Türkiye'nin 5 yıllık kredi risk primi (CDS) ise düşüş trendini sürdürerek dün itibarıyla yaklaşık 8 baz puan gerileyerek 356,5 baz puana indi.

Teknik Analiz ve Önümüzdeki Veriler

Analistler, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 7.700 ve 7.780 seviyelerinin direnç, 7.600 ve 7.520 puanın ise destek konumunda olduğunu ifade ediyorlar. Yurt içinde konut satışları ve konut fiyat endeksi, haftalık para ve banka istatistikleri gibi verilerin yanı sıra ABD'de haftalık işsizlik maaşı başvuruları, Philadelphia Fed imalat sanayi endeksi, kapasite kullanım oranı ve sanayi üretimi verileri takip edilmeye devam ediyor.

Kaynak: AA