İzmir Gazeteciler Cemiyeti (İGC) Başkanı Dilek Gappi, Milliyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmenliği görevi sırasında suikaste uğrayan Abdi İpekçi’nin ölüm yıldönümü nedeniyle yayınladığı anma mesajında şu görüşlere yer verdi: 

“Abdi İpekçi; cesur kalemi ve tarafsız duruşuyla canı pahasına mesleğini yapan bir gazeteciydi. Evinin yakınlarında Mehmet Ali Ağca tarafından katledildi. Ancak aradan geçen 45 yıla rağmen katilin bağlantıları, cezaevinden kaçışı ve cinayetin ardındaki güçlere ilişkin pek çok soru yanıtsız kaldı. Tıpkı Uğur Mumcu, Çetin Emeç, Ahmet Taner Kışlalı, Muammer Aksoy ve katledilen daha nice gazetecide olduğu gibi cinayeti azmettirenler ortaya çıkartılmadı. Ne yazık ki ülkemiz, demokrasi, düşünce ve basın özgürlüğü açısından bu durumun ağır sonuçlarını hala yaşıyor.”

“Gazetecilere yönelik saldırılar demokrasi ayıbıdır” diyen Gappi sözlerini şöyle tamamladı: “Abdi İpekçi’yi onun fikirlerinden korkanlar öldürdü. Ancak bıraktığı miras bizlere her zaman ışık olmaya devam edecek. İzmir Gazeteciler Cemiyeti olarak demokrasinin temel taşı olan basın özgürlüğü mücadelemizi kararlılıkla sürdüreceğiz. Bugün Abdi İpekçi’yi ve onunla birlikte basın özgürlüğünü savunurken hayatlarını hiçe sayan tüm basın şehitlerimizi sevgi, saygı ve özlemle anıyoruz.”
 

Akademi dünyasındaki İsrail yanlısı tutumun "bilimsel olma" iddiasına gölge düşürdüğü belirtiliyor Akademi dünyasındaki İsrail yanlısı tutumun "bilimsel olma" iddiasına gölge düşürdüğü belirtiliyor

Gazeteci Abdi İpekçi, 9 Ağustos 1929'da doğdu ve 1 Şubat 1979'da hayatını kaybetti. Aynı zamanda bir yazar olan Abdi İpekçi ölüm yıldönümünde anılıyor. Abdi İpekçi'nin hayatına dair merak edilen sorular ise yoğun ilgi görüyor. Peki Abdi İpekçi kimdir? İşte Abdi İpekçi'nin hayatına dair bilinenler...
Abdi İpekçi kimdir, nereli Gazeteci Abdi İpekçi ne zaman öldü İşte Abdi İpekçi hayatı...
1 Şubat 2020 Cumartesi günü gündem haberlerinin arasında Abdi İpekçi de yer alıyor. Abdi İpekçi'nin yaşamını merak edenler, Google arama motoruna Abdi İpekçi hakkında sorular soruyor. İşte Abdi İpekçi'nin hayatı hakkında merak edilenler...
Gazeteci Abdi İpekçi cinayeti 43 yıldır aydınlatılamadı

ABDİ İPEKÇİ KİMDİR?

İlköğrenimini gördükten sonra Galatasaray Lisesini bitirdi. Sonra bir müddet Hukuk Fakültesine devam etti. Yeni Sabah, Yeni İstanbul ve İstanbul Ekspres Gazetesi gibi çeşitli gazetelerde spor muhabiri, sayfa sekreteri ve yazı işleri müdürü olarak çalıştı. Ali Naci Karacan'ın çıkardığı Milliyet Gazetesinin yazı işleri müdürü (1954), bir süre sonra da genel yayın müdürü oldu.

1961 senesinden öldürüldüğü 1 Şubat 1979 tarihine kadar aynı gazetenin başyazarlığını da yürüten Abdi İpekçi, Türkiye Gazeteciler Sendikası, Türkiye Basın Enstitüsü Başkanlığı, İstanbul Gazeteciler Cemiyeti ve Uluslararası Basın Enstitüsünün ikinci başkanlığı, Basın Şeref Divanı genel sekreterliği gibi vazifelerde bulundu. Yazılarında Atatürkçülüğü, barışı, düşünce özgürlüğünü, ülkenin bağımsızlık ve bütünlüğünü savundu.

ABDİ İPEKÇİ'NİN ÖLÜM NEDENİ NEDİR?

1970'li yıllardaki anarşi ve terörün önlenmesi için iktidarla muhalefet liderleri arasında da yapıcı bir diyalog kurulmasından yana olan, devlet yönetiminde partizanlığın ve duygusallığın yerini akılcı, çağdaş, ılımlı bir uygulamanın almasını isteyen İpekçi, 1 Şubat 1979 gecesi İstanbul Maçka'daki evinin yakınlarında arabasında iken Mehmet Ali Ağca tarafından öldürüldü. Mehmet Ali Ağca'nın verdiği ifade de Abdi İpekçi'ye 5 - 6 el ateş ettiğini söylemiştir. Fakat olay yerinde 9 mermi ele geçirilmiştir. Bu da bir ikinci kişinin olduğunu göstermiştir. O da Oral Çelik'tir. Oral Çelik ve Mehmet Şener suikastı beraber planlamış Mehmet Ali Ağca da tetikçi olarak sonradan aralarına katılmıştır.

Mehmet Ali Ağca, İpekçi suikastından idamla yargılanırken 1979 yılında ülkenin en iyi korunan askeri cezaevlerinden biri olan Maltepe Askeri Cezaevi’nden kaçırıldı.

Abdullah Çatlı, Bedrettin Cömert suikastinden aranırken 1978 Ağustos’unda Sakarya’da yakalandı. 48 saat sonra serbest bırakıldı. Uğur Mumcu’nun İpekçi cinayetinin kilit ismi dediği Çatlı 1982 Şubat’ında bu kez ‘MHP’ davasıyla aranırken, Zürih’te Mehmet Şener ile birlikte sahte pasaportla yakalandı ve yine 48 saat sonra salıverildi.

Uğur Mumcu; ‘Şener iade edilirse İpekçi cinayeti aydınlatılır, yitirilen her saniye önemli.’ Diye yazdı. Ama değil saniye aylar geçti Şener yargılandı ve delil yetersizliğinden serbest bırakıldı.

Oral Çelik 1982 yılında İsviçre’de yakalandı. 10 gün sonra serbest bırakıldı. Türkiye’ye döndükten sonra Malatya’da süren bir cinayet davasında dosyada bir evrakın kaybolması üzerine tahliyesine karar verildi.

Ağca’nın, İpekçi cinayetinde tetik çektiğini söylediği Yalçın Özbey ise 1983 yılında Almanya’da işlettiği lokalde gözaltına alındı ve 2 ay sonra salıverildi.

Kaynak: BÜLTEN