Yeşilçam sinemasının unutulmaz isimlerinden Sertan Acar, sinemayı bırakıp hekimliğe adadığı hayatında şimdi de Kandıra’nın tarihine sahip çıkıyor. Otelinin bir bölümünü müzeye çeviren Acar, burada Kandıra’nın geçmişine tanıklık eden 300 eser sergiliyor. Müzede ayrıca 65 milyon yıllık fosiller de bulunuyor.

Birkan Sokullu ve Esra Bilgiç başrolde: Netflix'in yeni filmi 'Romantik Hırsız'dan ilk fragman Birkan Sokullu ve Esra Bilgiç başrolde: Netflix'in yeni filmi 'Romantik Hırsız'dan ilk fragman

Sinemayı bırakıp hekim oldu

Sertan Acar, 1970’li yıllarda Yeşilçam’ın en yakışıklı jönlerinden biriydi. Cüneyt Arkın, Yıldız Kenter, Zeynep Değirmencioğlu gibi usta isimlerle birlikte rol aldığı filmlerle seyircinin beğenisini kazandı. Ancak Acar, sinemaya tesadüfen başlamıştı. Zeynep Değirmencioğlu’nun denize düşmesi ve onu kurtarması sonucu tanıştığı rejisör Aram Gülyüz’ün teklifiyle ilk filmi olan Ayşecik Bahar Çiçeği’nde oynadı. Ardından gelen filmlerle kısa sürede ünlenen Acar, asıl mesleği olan diş hekimliğini yapmak istediği için kariyerinin zirvesindeyken sinemayı bıraktı. Acar, 2019 yılında hekimlikten emekli olduktan sonra Kocaeli’nin Kandıra ilçesine bağlı Kerpe’de eşiyle birlikte yaşamaya başladı.

Otelini müzeye çevirdi

Kerpe’de bir otel işleten Sertan Acar, otelinin bir bölümünü müzeye dönüştürerek Kandıra’nın tarihine ışık tutuyor. Acar, müzede Kerpe’nin Britanya, Roma, Bizans ve Osmanlı dönemlerine ait eserleri topladığını söylüyor. Acar, “Kocaeli Müze Müdürlüğüne bağlıyım, Kültür Bakanlığından da izin aldım. Bu tarihi eserlere sahip çıkıyorum. Eskiden beri tüm Kerpe ile bağlantısı olduğu için balıkçısı, köylüsü hepsi beni tanıyor benim de bunları kaybetmeyeceğimi biliyorlar herkes elinde neyi varsa getirdiler. Bende bunları müzeye işlettim, muhafazaya da aldım” diyor.

65 milyon yıllık fosiller de var

Müzede ayrıca 65 milyon yıllık deniz kestanesi ve salyangoz fosilleri de bulunuyor. Acar, bu fosillerin Kandıra’nın en yüksek yerlerinin bir zamanlar deniz olduğunu gösterdiğini belirtiyor. Acar, müzenin arkeoloji öğrencileri için bir okul görevi gördüğünü de söylüyor. “Kocaeli Üniversitesi’nden öğrenciler ve öğretim görevlileri gelip inceliyorlar. Tez hazırlayıp çalışmalar yapıyorlar” diyor.

Kaynak: haber merkezi