Roy, sosyal medya hesabı X üzerinden yaptığı paylaşımda Biden'ın "başkanlık görev ve yetkilerini başarılı şekilde yerine getiremediği" için görevden alınması gerektiği çağrısında bulunacağını belirtti. Harris'i anayasanın ek maddesi gereği yetkilerini kullanmaya çağıran Roy, "Başkan Yardımcısı'na 25. maddenin dördüncü alt maddesi uyarınca yetkilerini derhal kullanma kararı alarak Başkan'ın (Biden) yetki ve görevlerini başarılı şekilde yerine getiremediği için kabinenin başlıca görevlerini devralma çağrısı yapan bir tasarı sunmayı düşünüyorum" paylaşımında bulundu.

Tasarının Cumhuriyetçilerin çoğunlukta olduğu Temsilciler Meclisi'nde gündeme gelerek oylanması ve "evet" oyuyla geçmesi durumunda Harris'e Biden'ın görevden alınması konusundaki cevabını Kongre'ye iletmesi için 24 saat süre tanıyacak.

Muhalifler Bakü’de bir araya geldi: Aliyev, Fransa’ya meydan okuyor! Muhalifler Bakü’de bir araya geldi: Aliyev, Fransa’ya meydan okuyor!

ABD Anayasası'nın 25. ek maddesi, bir ABD başkanının görevini yerine getiremeyeceğine kanaat getirilmesi durumunda başkanın görevden alınarak yerine başkan yardımcısının geçici olarak görevi devralması sürecini düzenliyor.

Maddenin uygulanması için ise Harris'in başkanı görevden alma kararına kabine üyelerinin salt çoğunluğunun destek vermesi gerekiyor.

Kaynak: AA