Fransa'nın İzmir Fahri Konsolosu olan Arkas Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Bernard Arkas, "Bugün Fransız olmanın bana sağladığı avantajları hizmetlerimle geri verebileceğim bir unvana sahip olmaktan mutluluk duyuyorum." ifadesini kullandı.

Arkas Holdingden yapılan açıklamaya göre, Fransa'nın Ankara Büyükelçisi Herve Magro ev sahipliğinde İzmir'deki bir otelde düzenlenen törene, Fransa'nın eski İzmir Fahri Konsolosu Zeliha Toprak ile iş dünyasından temsilciler katıldı.

Büyükelçi Magro, törendeki konuşmasında, Bernard Arkas'ın İzmir Fahri Konsolosu göreviyle "kadim bir ailenin parçası" haline geldiğini belirterek, şunları söyledi:

TÜGİAD Ege Şubesi yol haritasını belirledi TÜGİAD Ege Şubesi yol haritasını belirledi

"Arkas Sanat Merkezinin de yer aldığı Fransa Konsolosluğunun tarihi binasının 2010 yılında restore edilmesinden de görebileceğimiz gibi, 18. yüzyıldan bu yana İzmir'de bulunan Fransız topluluğunun bir aile geleneğini de sürdürüyorsunuz. Fransa'nın ve ailenizin geleneklerinin bir gün resmi ve kurumsal bir boyutta birleşmesi kadar makul bir sonuç olamaz. Bu vesileyle, sizlere ve bugün bizlere katılarak bizleri onurlandıran babanız Lucien Arkas'a, bu girişimlerinizden dolayı minnettarlığımızı ifade etmek isterim."

Magro, konuşmasının ardından Bernard Arkas'a "buyrultu belgesi" verdi.

Arkas ise 9 nesildir İzmir'de yaşayan bir ailenin üyesi olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

"Hem bir Türk hem de bir Fransız olarak bu iki kültürün senteziyle yetiştim ve bunun avantajlarını uluslararası ilişkilerimde ve iş hayatımda her zaman yaşadım. Bugün Fransız olmanın bana sağladığı bu avantajları hizmetlerimle geri verebileceğim bir unvana sahip olmaktan mutluluk duyuyorum."