Güncel akaryakıt pompa fiyatlarına göre, İzmir'de motorin litre fiyatı 22,42 liradan satılıyor.

Ancak, yarından itibaren 1 lira 5 kuruşluk bir zam bekleniyor.

Ayrıca, bugün benzin fiyatlarına 67 kuruşluk bir zam geldi.. Böylece, benzin fiyatları 6 Aralık tarihinden bu yana ilk kez 20 TL'nin üzerine çıktı. Benzinin litre fiyatı ise ortalama 20,36 liradan satılmaktadır.

 

Son günlerde Brent petrol fiyatları ve dövizdeki değişiklikler sebebiyle, vatandaşlar benzin ve motorin fiyatlarını takip etmektedir. Özellikle, motorin fiyatlarına yarından itibaren 1 lira 5 kuruşluk bir zam bekleniyor. Ancak, benzin fiyatında bugün gerçekleşen 67 kuruşluk zammın dışında bir değişiklik beklenmiyor.

Güncel akaryakıt pompa fiyatlarına göre, İstanbul'da motorin litre fiyatı 22.07 liradan satılmaktadır. Benzinin litre fiyatı ise ortalama 20,36 liradan satılmaktadır.

Türkiye'de benzin ve motorin fiyatlarının hesaplanmasında, Gümrüksüz Rafineri Fiyatı, ÖTV ve EPDK payının eklenmesiyle KDV hariç Rafineri satış fiyatı bulunuyor. Gümrüksüz Rafineri Fiyatı hesaplanırken, Akdeniz-İtalyan piyasasında yayınlanan günlük CIF Akdeniz ürün fiyatları ve günlük Dolar kuru takip edilmektedir. Belli bir fiyat değişim farkında, gümrüksüz rafineri tavan satış fiyatı elde edilmektedir.