Vatandaşlar, Brent petrol fiyatları ve dövizdeki değişikliklerle birlikte benzin ve motorin fiyatlarını takibe devam ediyor. Gece yarısından itibaren geçerli olmak üzere benzin grubunda 80 kuruş fiyat artışı bekleniyor. İstanbul'da güncel akaryakıt pompa fiyatlarına göre, motorin litre fiyatı 22.07 liradan, benzinin litre fiyatı ise ortalama 18.9 liradan satılıyor.

Araç sahipleri indirim beklerken zamla karşı karşıya kaldı.

Dün indirim yapılan benzine bugün petrol ve ürün fiyatlarındaki değişimin etkisiyle, 66 kuruşluk indirimden daha büyük olan 88 kuruşluk zam yapılması kararı alındı.

Sektör kaynaklarından edinilen bilgiye göre, 13 Ocak 2023 (bu gece yarısı) itibariyle benzinin litre fiyatına 80 kuruş zam gelecek.

Zamlı fiyatlar gece yarısından itibaren pompalarda yansıyacak.

Motorin ve LPG'de ise herhangi bir fiyat değişikliği olmayacak. Bu zamla birlikte benzinin litre fiyatı ortalama olarak İstanbul'da 19,7 TL, Ankara'da 19,9 TL ve İzmir'de 19,88 TL olacak.

12 Ocak Brent Petrol ne kadar oldu?

Dün 83,17 dolara kadar yükselen Brent petrolün varil fiyatı, günü 82,67 dolar seviyesinde tamamladı.

Bugün saat 09:35 itibarıyla Brent petrolün varil fiyatı, kapanışa göre yüzde 0,12 artarak 82,77 dolar oldu.

Aynı dakikalarda Batı Teksas türü (WTI) ham petrolün varili 74,48 dolardan alıcı buldu.

Fiyatlardaki yükselişte, Çin'de COVID-19 tedbirlerinin büyük çoğunluğunun kaldırılmasıyla ekonomik aktivitenin ve petrol talebinin artacağı beklentileri etkili oldu.

Öte yandan, ABD'de bugün açıklanacak enflasyon verileri piyasalardaki belirsizliği artırarak fiyatlardaki yukarı yönlü ivmelenmeyi kısıtlıyor.

ABD'nin ticari ham petrol ve benzin stoklarındaki artış ise talebin yavaş seyrettiği algısı yaratarak fiyatları baskılıyor.

Brent petrolde teknik olarak 82,85 ile 82,96 dolar aralığı direnç, 82,66 ile 82,58 dolar aralığı ise destek bölgesi olarak izlenebilecek.