Petrol fiyatları ve dolar kurundaki değişimlerin etkisiyle akaryakıt fiyatlarında meydana gelen hareketlilik devam ediyor. Bu gece yarısından itibaren geçerli olmak üzere benzin fiyatlarına 63 kuruş indirim uygulandı.
 

İZMİR'DE 19 LİRA SINIRINDA

İndirimin ardından benzinin litre fiyatı İstanbul'da 18 lira 89 kuruş, Ankara'da 19 lira 11 kuruş, İzmir'de ise 19 lira 8 kuruş seviyelerine geriledi. Motorin fiyatlarında ise herhangi bir değişiklik meydana gelmedi.

Akaryakıt fiyatları nasıl belirleniyor?

Türkiye'de benzin ve motorin fiyatlarının hesaplanmasında, gümrüksüz rafineri fiyatına ÖTV, EPDK payları ve KDV eklenerek rafineri satış fiyatı elde ediliyor. Gümrüksüz rafineri fiyatının hesaplanmasında ise, Akdeniz-İtalyan piyasasındaki günlük CIF Akdeniz ürün fiyatları ve Dolar kuru takip edilir, ve belli bir fiyat değişim farkında gümrüksüz rafineri tavan satış fiyatı bulunuyor.

EPGİS duyurmama kararı almıştı

EPDK tarafından EPGİS hakkında suç duyurusunda bulunmasının ardından, fiyat değişimlerini tek açıklayan sendika dava süreci sonlanana kadar fiyat değişimleri hakkındaki bilgileri paylaşmayacağını açıkladı.