Howard Zinn’in Marx Soho’da isimli oyunundan uyarlanan Ben Marxist Değilim adlı oyun bilimsel sosyalizmin kurucusu Karl Marx’ın kapitalizm eleştirilerinin yanında hayatından kesitler de sunacak. Bir saatliğine dünyaya tekrar gelen Marx, kendisiyle beraber fikirlerinin de öldüğünü söyleyenlere teorisinin haklılığını yeniden anlatır. Kapitalizmin insanlara özgürlük olarak sunduğu her şeyin aslında onların hayatlarını hiçe sayan şeyler olduğunu yüzlerine vurur. Bunu fikirlerinin öldüğünü söyleyenlere tekrar açıklar. Fikirleri öldüyse dünya neden bu haldedir?

Son Feci Bisiklet Konseri 01 Mart 2024, Cuma, 22:00 Hangout PSM'de Son Feci Bisiklet Konseri 01 Mart 2024, Cuma, 22:00 Hangout PSM'de

150 yıl önce dünyanın bu hale geleceğini görüp çıkış yolunun sosyalist öğretiden geçtiğini söylemiş olmasına rağmen bu yolu tercih etmeyen dünyanın sermaye sınıfının kölesi olacağını, paranın egemen güç olduğu dünyamızın uçurumdan düşmekte olduğunu, kurtuluşun emeğin egemen olmasından geçtiğini ilk ağızdan dinleyebileceğiniz tek oyun. Ben Marxist Değilim, 1850’li yılların Avrupası ile günümüz dünyası arasında bir fark olmadığına bir de yakından bakmanızı sağlayacak. Bakunin, Engels, Sanayi Devrimi sonrası İngiltere, Paris komünü, fikirlerini yanlış yorumlayanlar… Gelin yakın tarihe bakılması gereken ama kapitalistlerin bakmak istemediği en değerli perspektif olan soldan bakalım. Karl Marx’ın dünyaya bıraktığı önemli eserleri nasıl ortaya çıkardığını, çok sevdiği kızlarını, günlük yaşamını, çektiği tüm zorlukları bu kez Soho değil de Anadolu’ya gelmiş olan kendisinden dinleyelim. Paranın her şeyi nasıl karşıtına dönüştürdüğünü, hayatlarımızda bunun etkisini nasıl göremediğimizi ihtiyar Marx bize anlatsın.

Kaynak: haber merkezi