Cizre ilçesinde 1.5 megavat gücünde çatı güneş enerjisi santrali projesi hayata geçirildi. Proje ile belediye hizmet binası çatısına 2500 metrekare, ilçe suyu arıtma tesisi binasının çatısına ise 9000 metrekare alanda güneş enerji santrali panelleri kuruldu. Tamamlanacak olan proje ile belediye hizmet binası ile içme suyu arıtma tesisinin elektrik ihtiyacının neredeyse tamamı karşılanarak elektrik maliyetleri sıfıra indirilecek.

Cizre Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Nazlı Demir, projenin hem çevreye hem de ekonomiye katkı sağlayacağını ifade ederek, “İlçemize yenilikler yapmaya, her alanda yeni projelerle halkımıza hem ilham kaynağı olmaya hem de ihtiyaçlarını karşılamaya çalışıyoruz. Bölgemiz, güneşli gün sayısı bakımından Türkiye’nin en şanslı noktalarından biri. Bu anlamda hem yenilenebilir enerji kaynaklarımızın vatandaşlara tanıtımı anlamında ilham kaynağı olması hem de belediyemizin enerji maliyetlerimizin düşürülmesi, belediyeye bu anlamda mali bir katkı sağlanması anlamında projemiz çok önemli.

Cizre’miz, giderek büyüyen bir ilçemiz. Bu anlamda içme suyu tüketimimiz, yaz döneminde hava sıcaklıklarının artması ile had safhaya çıkıyor. Bu anlamda enerji maliyetlerimizde gittikçe artıyor. Biz de bu anlamda enerji maliyetlerimizi düşürmek, belediye bütçemize katkıda bulunmak amacıyla bir GES projesi geliştirdik” dedi.

CHP'li Bozbey'den metrobüs müjdesi CHP'li Bozbey'den metrobüs müjdesi

‘GELECEK NESİLLERE DAHA YAŞANILABİLİR DÜNYA BIRAKMAYI HEDEFLİYORUZ’

Demir, projenin gelecek nesillere daha yaşanılabilir bir dünya bırakmak için de önemli olduğunu vurgulayarak, “Dünya, hepimiz için kıymetli. Büyüklerimizden bizlere miras kaldığı gibi bizlerden de gelecek nesillere miras kalacak. Biz, yenilenebilir enerji kaynakların teşvik ederek destekleyerek de vatandaşımızı gelecek nesillere daha yaşanılabilir bir dünya bırakmayı hedefliyoruz. Bu anlamda Sayın Cumhurbaşkanımız önderliğinde çevreyi koruma konsepti ile sıfır atık, rüzgar enerjisi, güneş enerjisi projeleri geliştiriliyor. Biz de Cizre Belediyesi olarak böyle bir proje ile gelecek nesillere daha yaşanılabilir bir dünya bırakmak, belediyemizin enerji maliyetlerini neredeyse sıfıra indirmek ve bu anlamda yerel hizmetlere katkıda bulunmak, belediye ekonomisine katkıda bulunmak amacıyla böyle bir proje geliştirdik” diye konuştu.

Kaynak: DHA