Belarus Devlet Başkanı Alexander Lukaşenko, 2025 yılında yapılacak başkanlık seçimlerinde de aday olacağını açıkladı. Lukaşenko, parlamento ve yerel meclis seçimleri için oyunu kullandıktan sonra gazetecilere konuştu.

Hindistan'da kritik seçim Hindistan'da kritik seçim

Lukaşenko: “Evet, Katılacağım”

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile yakın ilişkileriyle bilinen Belarus lideri Lukaşenko, “Gelecek yıl yapılacak seçimlere katılacak mısınız?” sorusuna “Evet, katılacağım” cevabını verdi. Lukaşenko, 2025 yılında yapılacak seçimlerin kendisi için son olmayacağını da sözlerine ekledi.

Lukaşenko, “Başkanlık seçimlerine bir yıl var. Bu süre içinde çok şey değişebilir. Ben, halkım, toplumumuz, ülkemizde yaşanacak gelişmelere ve seçim sürecine göre hareket edeceğiz” dedi.

Lukaşenko’nun Tartışmalı Yönetimi

Alexander Lukaşenko, 1994 yılından bu yana Belarus’un devlet başkanlığını yürütüyor. Lukaşenko’nun yönetimi, muhalifler tarafından sık sık insan hakları ihlalleri, basın özgürlüğü kısıtlamaları, siyasi muhalefeti baskılamak ve tutuklamakla suçlanıyor. Ayrıca muhalifler, Lukaşenko’nun iktidarda kalmak için 2020 yılında yapılan seçimlere hile karıştırdığını ve gerçek sonuçları gizlediğini iddia ediyor.

Lukaşenko ise bu iddiaları reddediyor ve muhalifleri Batı’nın kuklası olmakla itham ediyor. Lukaşenko, Belarus’un egemenliğini ve bağımsızlığını korumak için Rusya ile stratejik ortaklık kurduğunu ve Batı’nın baskılarına boyun eğmeyeceğini söylüyor.

Belarus Seçimleri

Belarus’ta 2020 yılında yapılan başkanlık seçimlerinin ardından ülkede büyük bir siyasi kriz yaşandı. Seçim sonuçlarına göre Lukaşenko yüzde 80,1 oy alarak altıncı kez devlet başkanı seçildi. Ancak muhalif aday Svetlana Tikhanovskaya, seçimlerin hileli olduğunu ve kendisinin gerçek kazanan olduğunu ileri sürdü. Tikhanovskaya, seçim sonuçlarının iptal edilmesi ve yeni seçimler yapılması çağrısında bulundu.

Tikhanovskaya’nın çağrısı üzerine Belarus’ta yüz binlerce kişi sokaklara döküldü ve Lukaşenko’ya istifa etmesi için baskı yaptı. Ancak Lukaşenko, protestocuları bastırmak için güvenlik güçlerini devreye soktu ve binlerce kişiyi gözaltına aldı. Bazı protestocular şiddetli müdahaleler sonucu hayatını kaybetti veya yaralandı.

Belarus’taki krize uluslararası toplum da kayıtsız kalmadı. Avrupa Birliği, ABD ve diğer bazı ülkeler, seçim sonuçlarını tanımadıklarını ve Lukaşenko’yu meşru devlet başkanı olarak görmediklerini açıkladı. Bu ülkeler, Belarus yönetimine insan hakları ihlalleri nedeniyle yaptırımlar uyguladı. Rusya ise Lukaşenko’ya destek verdi ve Belarus’un iç işlerine karışılmaması gerektiğini savundu.

Belarus’ta seçim krizi halen devam ediyor. Lukaşenko, 2025 yılında yapılacak seçimlere de katılacağını duyurarak iktidarını sürdürme niyetini gösterdi. Muhalifler ise Lukaşenko’nun gitmesi için mücadeleye devam edeceklerini belirtiyor.

Kaynak: HABER MERKEZİ