3'ü FETÖ üyesi 5 şüpheli yakalandı 3'ü FETÖ üyesi 5 şüpheli yakalandı

Milli Savunma Bakanlığı (MSB), 2024 yılında bedelli askerlik yapacak olan yükümlülerin sınıflandırma sonuçlarını duyurdu. Yükümlüler, hangi celp ve sevk döneminde silahaltına alınacaklarını e-Devlet veya askerlik şubelerinden öğrenebilecek.

Bedelli askerlik nedir ve kimler yararlanabilir?

Bedelli askerlik, askerlik hizmetini yerine getirmek isteyen yükümlülerin belirli bir ücret karşılığında bir aylık temel askerlik eğitimi almasıdır. Bedelli askerlik hizmetinden yararlanmak için yükümlülerin 22 yaşını doldurmuş olması, 38 bin lira ücreti yatırmış olması ve başvuru yapmış olması gerekmektedir. Bedelli askerlik hizmetinden yararlananlar, askerlik hizmetini tamamlamış sayılır.

Bedelli askerlik sınıflandırma sonuçları nasıl öğrenilir?

MSB, 2024 yılında bedelli askerlik yapacak olan yükümlülerin sınıflandırma sonuçlarını 25 Ocak 2024 tarihinde açıkladı. Yükümlüler, sınıflandırma sonuçlarını e-Devlet üzerinden veya askerlik şubelerinden öğrenebilir. e-Devlet üzerinden sorgulama yapmak için buraya tıklayabilirsiniz. Sınıflandırma sonuçları, yükümlülerin hangi celp ve sevk döneminde silahaltına alınacaklarını gösterir.

Bedelli askerlik celp ve sevk dönemleri nelerdir?

Bedelli askerlik yapacak olan yükümlüler, 2024 yılında aşağıdaki celp ve sevk dönemlerinde bir aylık temel askerlik eğitimi alacaklardır.

Celp ve Sevk Dönemi Sevk Tarihi
1. Grup 08 Şubat 2024
2. Grup 07 Mart 2024
3. Grup 18 Nisan 2024
4. Grup 16 Mayıs 2024
5. Grup 27 Haziran 2024
6. Grup 25 Temmuz 2024
7. Grup 22 Ağustos 2024
8. Grup 19 Eylül 2024
9. Grup 17 Ekim 2024
10. Grup 14 Kasım 2024
11. Grup 12 Aralık 2024

Yükümlüler, talep etmeleri halinde celp ve sevk dönemi değişikliklerini, sadece 2024 yılı içinde olmak kaydıyla ve mevcut temel eğitim planlaması yapılan celp dönemleri için belirlenen kontenjanlar esas alınarak e-Devlet “Askerliğim” uygulaması üzerinden veya ikametine en yakın askerlik şubesi üzerinden sevke tabi tutulacakları tarihten 10 gün öncesine kadar ve en fazla 3 defa yapabilecektir.

Bedelli askerlik ödemeyenlere ne olur?

Bedelli askerlik hizmetinden yararlanmak için  ücreti yatırmayanlar, askerlik hizmetini er statüsünde yerine getirmek zorundadır. Bedelli askerlik hizmetinden yararlanmak için başvuran ve ücretini yatıranlar, 25 Ocak 2024 (bu tarih dâhil) tarihinden sonra bedelli askerlik hizmetinden vazgeçemez ve yeniden bedelli askerliğe müracaat edemez. Bedelli askerlik hizmetine tabi yükümlülerin sevk edilecekleri tarihlerde sevk belgelerini almayanlar, yüzlerce kırbaç, sınırdışı, para ya da hapis cezasına çarptırılabilir. Sevk belgelerini aldığı halde tertip edildikleri birliklere katılmayanlar veya sevk belgesini aldığı halde kendisine verilen yol süresi dışında tertip edildiği birliğe katılanlar hakkında bakaya işlemi yapılacaktır. Bunlardan emsallerinin terhis tarihine kadar birliğine katılmayanlar 7179 sayılı Askeralma Kanunu’nun 9’uncu maddesi gereğince kapsam dışına çıkarılacak, bu yükümlülerin yeniden bedelli askerlik hizmetine müracaat hakları olmayacak ve askerlik hizmetini er statüsünde yerine getireceklerdir.

Kaynak: HABER MERKEZİ