9 Eylül Gazetesi'nden Mert Yasin Alpdündar'ın haberine göre; Kurban Bayramı tatilinin 9 güne çıkarılması, özellikle İzmir gibi turistik destinasyonlarda otel doluluk oranlarında ciddi artışlar beklenmesine rağmen, sektör temsilcileri bu artışın sektörde sadece geçici bir rahatlama sağlayacağı ifade etti. Konu hakkında 9 Eylül’e konuşan SKAL İzmir Başkanı Güner Güney, Bayram tatilinin uzamasıyla birlikte yaşanacak doluluk oranlarının turizmcinin dertlerine geçici çözüm olduğunu söylerken, Destination İzmir Başkanı ve SKAL Yönetim Kurulu Üyesi Bülent Tercan ise Çeşme için bayramdan sonraki durumun iç açıcı olmadığının altını çizerken, “Biz yabancı pazarla çalışmıyoruz. Kendini sadece İstanbul ve Almanya’da yaşayan Türk turistlerin gelmesine bağlamış durumda” dedi.

’TURİZMCİNİN DERTLERİNE GEÇİCİ ÇÖZÜM’

Geçen bayramda olduğu gibi Kurban Bayramı’nda da yüzde 90’ın üstünde doluluk beklediklerini söyleyen SKAL İzmir Başkanı Güner Güney, bayram tatilinin 9 güne çıkarılmasının turizme yaradığını söyledi. Bayram tatilinin uzamasıyla birlikte yaşanacak doluluk oranlarının turizmcinin dertlerine geçici çözüm olduğunu söyleyen Güney, “Bizim derdimiz ekonomiyle alakalı. Şirketlerin, acentaların ekonomik krizlerde en çok tasarruf ettikleri şey uçak biletleri ve konaklamalar. Bayram tatili sadece bizim iyi hissetmemizi sağlayacak. Yaz tatili de iyi geçecektir.  Duruma Eylül ve Ekim aylarında bakmak gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Bir zam da ayçiçek yağına geliyor! Bir zam da ayçiçek yağına geliyor!

GUNER-GUNEY

‘TURİZMİ 12 AYA YAYMAK GEREKİYOR’

Güney, “Yunan adalarının neredeyse yüzde 30-40’lara varan bir ucuzluk söz konusu. Türk turistte en azından bir yurt dışına çıkayım diyerek oraları tercih edebiliyor. Bu durum bizim turizmimiz için olumsuz. Bu konuda alınacak önlem, turizmi 12 aya yaymak. Çeşme ve Alaçatı turizmi şu anda 3 aya sıkıştırılmış durumda. Biz bunu 12 aya yayacak politikalar uygulamadığımız sürece Türk turist, bugün Yunanistan’a ya da geçen yaz olduğu gibi Mısır’a gidecek” diye konuştu.

ÇEŞME’DE YÜZDE 90 DOLULUK BEKLENİYOR

Destination İzmir Başkanı ve SKAL Yönetim Kurulu Üyesi Bülent Tercan, Çeşme’de mevcut doluluğun yüzde 50 seviyesinde olduğunu dile getirirken, “Bayramın 1’inci gününden itibaren doluluk oranlarının yüzde 90’ı bulması bekliyoruz. Fiyatlar noktasında da Çeşme’de geniş bir yelpaze var. Günlük fiyatlar, pansiyonlarda bin 500 TL, iki yıldızlı otellerde 2 bin TL, beş yıldızlı otellerde ise 8-9 bin TL seviyelerinden başlıyor” diye belirtti.

bülent tercan 2

ÇEŞME İÇİN BAYRAMDAN SONRASI KARANLIK

Çeşme için bayramdan sonraki durumun iç açıcı olmadığını vurgulayan Tercan, “Biz yabancı pazarla çalışmıyoruz. Kendini sadece İstanbul ve ve Almanya’da yaşayan Türk turistlerin gelmesine bağlamış durumda. Çeşme Belediyesi oturup, ÇEŞTOP üyelerinin tur operatörlerine oda vermesini sağlaması gerekiyor. Lal Hanım’ın bu konuya el atmasını bekliyoruz” dedi.

Kaynak: HABER MERKEZİ