Aralık ayı enflasyon rakamlarının açıklanmasıyla birlikte belediye işçilerinin maaşları da eridi. 3 Ocak'tan bu yana ek protokol talebiyle başkanların kapısını aşındıran Genel-İş Sendikası, Buca Belediyesi'nde örgütlü 1600, Konak Belediyesi'nde örgütlü 1545 ve Karabağlar Belediyesi'nde görevli bin üyesi için 10 bin TL. iyileştirme talep etti. 

Germencik'te 61 bin 800 makaron ele geçirildi Germencik'te 61 bin 800 makaron ele geçirildi

3 Belediyenin Başkanı da Aday Gösterilmedi

İzmir'de mevcut belediye başkanlarının çoğunun aday gösterilmemesiyle ek protokol talebi de askıda kaldı. Buca Belediyesi ile görüşmelerin tıkandığını söyleyen DİSK/Genel-İş İzmir 5 Nolu Şube Başkanı Ahmet Savaş Aras, Karabağlar Belediyesi ile 3, Konak Belediyesi ile de 1 kez görüşme yapıldığını ancak henüz sonuç alınamadığını ifade etti. 

Buca-36

Başkanlarla da adaylarla da görüşmeye hazırız!

Aras, hem mevcut başkanlarla, hem de adaylarla ek protokol konusunu görüşmeye açık olduklarını, Buca Belediyesi'nden taleplerinin enflasyon artı refah payı olduğunu, Karabağlar'da gıda kartlarına ek 500 TL. sözü aldıklarını ancak yeni adayların belirlenmesiyle tüm görüşmelerin tıkandığını dile getirdi. 

Ek Protokolden 3 bini aşkın işçi faydalanacak

Belediye ile görüşmelerden sonuç alınabilirse Konak'ta 1545, Buca'da 1600, Karabağlar'da ise bin işçi ek haklardan faydalanabilecek. 

Kaynak: Haber Merkezi