BM İnsan Hakları Konseyinin 55. Oturumu 26 Şubat'ta başlayacak BM İnsan Hakları Konseyinin 55. Oturumu 26 Şubat'ta başlayacak

Konuk olduğu toplantıda Adana Büyükşehir Belediyesi’nin icraatlarını ve önümüzdeki dönemde yapılacak projeleri anlatan Başkan Zeydan Karalar, kente görev yapan seçilmişlerin, atanmışların, sivil toplum kuruluşlarının ve kent dinamiklerinin tamamının Adana ortak paydasında hareket etmesi halinde kentin daha yaşanabilir hale geleceğini söyledi.
Adana’nın son dönemde doğası, tarihi, gastronomisi, iklimi, festivalleri, diğer güzellikleri ve sıcak kanlı insanlarıyla ülke gündemine geldiğini hatırlatan Başkan Zeydan Karalar, bunun hep birlikte başarıldığını anlattı. Adana Büyükşehir Belediyesi’ni çok kötü şartlarda devraldıklarını ifade eden Başkan Zeydan Karalar, “Adana Büyükşehir Belediyesi’nde borç gelirin 4 katıydı, şimdi gelir borcun 4 katı. 3 alt geçit, 5 yeni bulvar yaptık, 221 bulvar ve caddeyi yeniledik. Bir önceki dönemde girdi fiyatları, asfalt malzemesi, mazot çok daha ucuzken 894 bin ton asfalt dökülürken, biz geride kalan sürede 2 milyon 850 bin ton asfalt döktük. 310 iş makinesi, 111 otobüs aldık. Kiraya ödediğimiz parayı yıllık 750-800 milyon lira azalttık. Adanalı iş insanlarımızın ithalat yaparken ödediği verginin, kentimizden çıkışını sağlayarak, belediyemizin gelirini yıllık 1 milyar lira artırdık. Bu rakamı daha da artırmayı hedefliyoruz. Arıtmalar, önemli altyapı yatırımları, yol, su hizmetleri gerçekleştirdik. Eski su hattı borularını çok daha dayanıklı olanları ile değiştiriyoruz ve 440 bin metre de asbestli boruyu değiştirdik. Yedigöze’den su getirme projemizin temelini attık, önümüzdeki dönemde 4 ilçemize ve köylerine sağlıklı ve yeterli su gelecek. Sosyal belediyecilik anlayışımızın gereği olarak çiftçi ve üreticilere milyonlarca fide ve diğer desteklerle birlikte, halkımıza 500 bin adet gıda kolisi dağıtımı gerçekleştirdik. Pandemi ve depreme rağmen geride kalan sürede çok önemli hizmetleri halkımızla buluşturduk.”


ÖNÜMÜZDEKİ DÖNEMDE ÇOK ÖNEMLİ PROJELER HAYATA GEÇİRİLECEK


Önümüzdeki dönemde 8 alt geçit daha yapılacağını, Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın yatırım programına aldığı Metro 2. Etap projesinin inşa edilerek, hattın Yeni Adliye, Şehir Hastanesi, Balcalı ve Stada uzatılacağını, biri şehir merkezinde nostaljik hat olmak üzere, 2 tramvay hattının kente kazandırılacağını kaydeden Başkan Zeydan Karalar, 4 yeni büyük kütüphane, yeni bulvarlar, izin alınabilmesi halinde 150 megawatt’lık Güneş Enerjisi Santrali (GES), modern bir otogar, kütür merkezi, marina gibi dev hizmetlerin halkın hizmetine sunulacağını açıkladı. Başkan Zeydan Karalar, kendilerini konuk ederek dinleyen ATO yönetimine ve üyelerine  teşekkür etti. ATO Yönetim Kurulu Başkanı Yücel Bayram ve ATO Meclis Başkanı İsmail Acı Başkan Zeydan Karalar’a plaket verdi. 
 

Kaynak: DHA