Manisa'da ücretsiz danışmanlık hizmeti Manisa'da ücretsiz danışmanlık hizmeti

İzmir'in Selçuk ilçesi Pamucak mevkiindeki ormanlık alanda dün saat 17.00 sıralarında çıkan yangın, kısa sürede tüm bölgeyi sararak Kuşadası'na kadar ulaştı. Yangına çevre il ve ilçelerden gelen ekiplerle birlikte 118 araç ve 500 personelle karadan, dört helikopterle de havadan müdahale edildi. Ekiplerin yanı sıra sivil toplum örgütleri ve gönüllü vatandaşların da seferber olduğu bölgede söndürme çalışmaları, bugün sabah saatlerinde sonuç verdi. Yangın, yeni günün ilk ışıklarıyla kontrol altına alınıp söndürüldü. Soğutma çalışmalarının devam ettiği yangında Selçuk ve Kuşadası'nda toplam 350 hektarlık alan zarar gördü.

Kuşadası Belediye Başkanı Ömer Günel, CHP Aydın Milletvekili Bülent Tezcan ile Selçuk ve Kuşadası'nda meydana gelen yangında zarar gören ormanlık alanlara giderek incelemede bulundu. Belediye bürokratlarının da yer aldığı incelemede Başkan Ömer Günel, ilk olarak yangının başladığı yer olan Selçuk'taki Arvalya Orman Kampı'na gitti. Burada Selçuk Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Sengel ile bir araya gelen Başkan Ömer Günel, yetkililerden son durumla ilgili bilgi aldı. Başkan Ömer Günel, daha sonra soğutma çalışmalarına devam eden ekipleri ziyaret ederek yangını söndürmede gösterdikleri özveri dolayısıyla teşekkür etti.

"BU ORMANLAR BİZİM"

Yangının zamanında ve doğru müdahaleyle daha büyük bir faciaya yol açmadan söndürüldüğüne dikkat çeken Başkan Ömer Günel, "Yangında toplam 350 hektarlık ormanlık arazi zarar gördü. Bunun 94.5 hektarlık kısmı, Kuşadası'nda yer alıyor. Maalesef hepimizi besleyen bir ormanlık alan yok oldu. Aydın Valiliğimiz, Büyükşehir Belediyemiz ile çevre il ve ilçelerin belediyeleri ekipleriyle ilk andan itibaren burada yer alıp işbirliği içerisinde çalıştılar. Kuşadası Belediyesi çalışanları ve sivil toplum kuruluşları da yangını söndürmek için seferber oldu.

Eğer bu kadar organize bir çalışma yapılmasaydı muhtemelen yangın çok daha fazla büyüyecekti. Tabi bundan sonra bize düşen görevler var. Alanın tekrar yeşillenmesi ve ormana dönüşmesi için birlikte çalışacağız. Selçuk Belediyesi, Büyükşehir Belediyemiz ve devletimizle kol kola girip, bu alanı yeniden gelecek nesillere orman olarak kazandıracağız. Bu konuda da bize destek olmaları için herkese çağrı yapıyorum" diye konuştu.

Kaynak: DHA