2019 Yerel Seçimleri'nde Balçova Belediye Başkanı seçilen Fatma Çalkaya, bir dönem daha başkanlık için başvuru dosyasını Cumhuriyet Halk Partisi Balçova İlçe Başkanı Murat Aküzüm'e teslim ederek aday adayı oldu. Belediye önünde kendisine destek vermek için gelen Çalkaya; sivil toplum kuruluşları, meslek örgütleri, hemşeri dernekleri ve spor kulüplerinin başkan ve yöneticileri, meclis üyeleri, muhtarlar ve çok sayıda vatandaşla birlikte CHP Balçova İlçe Başkanlığı'na kadar yürüdü.

Vatandaşların sloganları ve alkışlı desteği arasında bir konuşma yapan Balçova Belediye Başkanı Fatma Çalkaya, "Yıllardır bu ülkede kadınlara farklı farklı baskılar yapılarak kadınları eve kapatmak istiyorlar ama Balçova'da bunu başaramadıklarını bugün bir kez daha gördük. Balçova, bir kadın şehridir. Balçova'da kadınlar, toplumun her alanında eşittir" dedi.

Alkışlar nedeniyle sık sık konuşmasına ara vermek zorunda kalan Çalkaya, şöyle devam etti:

"Beş yıl önce partim beni aday gösterdi. Sizlerin desteğiyle yüzde 67 oy alarak belediye başkanı oldum. Göreve başladıktan sonra meclis üyelerimizle yıllardır ilçemizde devam eden ve belki de Türkiye'nin hiçbir yerinde yapılmayan sosyal belediyecilik uygulamalarına devam ettik. Bu hizmetlerimizi yaşanan Kovid 19 pandemisi, deprem ve son yüzyılın en büyük ekonomik krizi gibi birbirinden zor krizlerle mücadele ederek yaptık.

Özel'den Bahçeli'ye: Koltuk değneği olduğun gün... Özel'den Bahçeli'ye: Koltuk değneği olduğun gün...

Semt evlerinde toplanarak vatandaşlar için maske dikip dağıttık. Tüm yatırımlarımızı durdurarak esnafımıza, öğrencimize, vatandaşımıza destek olduk. Yaşlımıza yemek, öğrencimize bilgisayar desteği, esnafımıza kira desteği olduk. Tüm bu zorluklara rağmen kültür merkezimizin inşaatı bitirdik, cemevimizi açtık, anaokulumuzu ve Olgun Gençlik Merkezi'mizi açtık. İkinci öğrenci yurdumuzun yapımına başladık. Eğitime sınırsız destek olduk. 7'den 70'e herkes ücretsiz spor yaptırdık. Engeli olan, amansız hastalığı olan hiçbir vatandaşımızı kaderine terk etmedik. Şimdi bu hizmetlerimizi daha üst noktalara çıkarmak ve yeni hizmetler yapmak için beş yıl daha göreve talip oldum" diye konuştu.

Kaynak: DHA