Barış Pehlivan, Cumhuriyet gazetesi yazarı olarak tanınırken, 'Mide Bulandıran Öykü' başlıklı yazısı sebebiyle Yargıtay üyesi Ömer Faruk Aydıner'in şikayeti sonucunda dava açılmıştı. Ancak İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi'ne sunulan dilekçe ve Aydıner'in şikayetinden vazgeçmesiyle davanın düşmesi kararı alındı.

Hukuki Süreç ve Tahliye

Hakkındaki şikayetin geri çekilmesi üzerine Barış Pehlivan'ın avukatı Hüseyin Ersöz, denetimli serbestlik talebinin ceza infaz kurumuna gönderildiğini belirtti. Bu adımların ardından Pehlivan, Maltepe Cezaevi'nden tahliye edildi.

Pehlivan'dan İlk Açıklama

Tahliyesinin ardından Pehlivan, gazetecilere açıklamalarda bulundu. Yaşadığı süreci değerlendirirken şunları söyledi:

"Hiç olmaması gereken süreç yaşadım 3 aydır. Maalesef bu iktidar, yargı sistemi beni 3 aylığına cezaevine soktu. Hakettiğim denetimli serbestlik hakkını bana çok gördüler. bu hakkımı savunmak için ciddi mücadele verdik. En sonunda bir davanın düşmesiyle birlikte denetimli serbestliğe ayrıldım. Yargıdaki çürümüşlüğün yanında okyanusta kum tanesi kadar kalıyor. Türkiye'de gazetecilere olan baskıları çözmüyor. Benimki sadece küçük simge.

Diyanet 'Kudüs Biyografisi' hazırlıyor Diyanet 'Kudüs Biyografisi' hazırlıyor

Umarım böyle süreçleri daha az yaşadığımız Türkiye'ye kavuşuruz. Dün nasıl gazetecilik yaptıysam yine aynı gazeteciliği yapmaya devam edeceğim. Bu süreçte bana destek olan herkese teşekkür ederim."

Kaynak: HABER MERKEZİ