Barbados Başbakanı Mia Mottley, Londra’da yaptığı konuşmada, kölelikten kaynaklanan borçların ödenmesi gerektiğini söyledi. Kral Charles’ın bu konuda “zamanın geldiğini” söylemesini takdir etti.

Mottley: Barbados, kölelikten kaynaklanan borçlarını alacak

Barbados Başbakanı Mia Mottley, Londra’da yaptığı bir konuşmada, köleliğin mirasıyla yüzleşmek için Kral Charles’ın gösterdiği açıklığı övdü. Mottley, 2018 yılında başbakan seçildiğinden beri, sömürgeciliğin mirası üzerine küresel bir ses haline geldi ve tazminat talebini ana akım bir siyasi mesele haline getirmeye yardımcı oldu.

Mottley, Brattle Group tarafından hazırlanan bir raporda yer alan hesaplamalara atıfta bulunarak, Birleşik Krallık’ın Atlantik köle ticaretinden etkilenen 14 ülkeye 24 trilyon dolar, İspanya’nın 17,1 trilyon dolar, Fransa’nın 9,2 trilyon dolar ve Hollanda’nın 4,86 trilyon dolar tazminat borcu olduğunu belirtti.

İsrail saldırıları Gazze’de tarihi bir yıkıma yol açtı: Yasir Arafat’ın evi de harabeye döndü İsrail saldırıları Gazze’de tarihi bir yıkıma yol açtı: Yasir Arafat’ın evi de harabeye döndü

Mottley, “Bu rakamlar, bağlamından koparıldığında, şaşırtıcı görünebilir. Ancak, bir süre boyunca biriken toplam zenginliğe kıyasla, rakamlar aslında çok küçüktür” dedi.

Mottley, köleliğin etkisini kabul etmek için Kral Charles’ın gösterdiği istekliliğe inancının, Haziran 2022’de Ruanda’da düzenlenen Milletler Topluluğu Hükümetlerarası Toplantısı’nda yaptığı bir konuşmadan kaynaklandığını söyledi.

Kral, “Çok sayıda insanın acı çekmesi karşısında kişisel üzüntüsünün derinliğini” ifade etti ve “köleliğin kalıcı etkisini anlamayı derinleştirmeye” devam ettiğini söyledi. Ekledi: “Ortak bir gelecek oluşturmak için, biz de geçmişimizi kabul etmenin yeni yollarını bulmalıyız … Bu, zamanının geldiği bir konuşmadır.” Konuşma, mali tazminatlara hiçbir atıfta bulunmadı.

Mottley, Salı günü Dışişleri Bakanı David Cameron ile görüştü, ancak Cameron’ın Birleşik Krallık’ın kölelikle ilgili borcu hakkındaki düşüncelerinin ayrıntılarını vermedi.

Mottley, “Görüşmemizin ayrıntılarına girmeyeceğim, ama yeterince söyleyeyim ki, sanırım dışişleri bakanı, majestesinin önderliğinden yola çıkacak” dedi.

Mottley: Kölelikten kaynaklanan borçların ödenmesi zor olacak

Mottley, konuşmasının devamında, kölelikten kaynaklanan borçların ödenmesi konusunda yapılacak görüşmelerin zor olacağını, ancak bu konunun görmezden gelinemeyeceğini söyledi.

Mottley, “Borçların ödenmesi konusunda beklemiyoruz ki, bir yıl, iki yıl veya beş yıl içinde ödensin, çünkü servetin çıkarılması ve zararlar yüzyıllar boyunca gerçekleşti. Ama biz, görülmeyi ve duyulmayı talep ediyoruz” dedi.

Mottley, kölelikten kaynaklanan borçların nasıl ödeneceği konusunda birçok seçenek olduğunu, bunlardan birinin de köle sahibi ülkelerin Barbados’un kalkınmasına katkıda bulunması olduğunu söyledi.

Mottley, “Barbados’un kalkınmasına katkıda bulunmak, sadece para vermek anlamına gelmiyor. Aynı zamanda, teknoloji transferi, eğitim, sağlık, kültür ve spor gibi alanlarda işbirliği yapmak anlamına da geliyor” dedi.

Mottley, kölelikten kaynaklanan borçların ödenmesinin, Barbados’un ve diğer Karayip ülkelerinin tarihsel adaletsizliklerin üstesinden gelmesine ve daha iyi bir gelecek inşa etmesine yardımcı olacağını söyledi.

Mottley, konuşmasını, Kral Charles’ın köleliğin mirasıyla yüzleşmeye açık olmasından duyduğu memnuniyeti dile getirerek bitirdi.

Kaynak: HABER MERKEZİ