Kuzey Kore, Güney Kore'ye yaklaşık 720 adet "çöp" dolu balon gönderdi. Yonhap'ın haberine göre, Güney Kore Genelkurmay Başkanlığı bu balonlara ilişkin açıklama yaptı.

Balonların İçeriği ve Uyarılar

Genelkurmay Başkanlığı'nın açıklamasına göre, balonlar ülkenin farklı bölgelerine düştü ve içlerinde sigara izmaritleri, kağıt ve plastik poşet gibi çeşitli çöpler bulundu. Bakanlık, vatandaşlara bu çöplere dokunmamaları ve durumu güvenlik güçlerine bildirmeleri konusunda uyarıda bulundu.

Güney Kore Başbakanı'nın Tepkisi

Güney Kore Başbakanı Han Duck-soo, bu eylemi "ahlak dışı provokasyon" olarak nitelendirerek, "Hükümet, ulusal güvenliği sağlamaya odaklanarak onlarla sakin şekilde mücadele edecektir." şeklinde konuştu.

Savunma Bakanları Görüşmesi

Singapur'daki "Shangri-La Diyaloğu" kapsamında bir araya gelen Güney Kore Savunma Bakanı Shin Won-sik ve ABD'li mevkidaşı Lloyd Austin, Kuzey Kore'nin bu eylemlerine sert bir şekilde karşılık vereceklerini belirtti.

İki Ülke Arasında Balon Mücadelesi

Güney Kore'de bir aktivist grup, 13 Mayıs'ta Pyongyang yönetimine karşı propaganda broşürlerinin bulunduğu yaklaşık 20 büyük balonu Kuzey Kore'ye göndermişti. Bu eylemin ardından Kuzey Kore, 29 Mayıs'ta Güney Kore'ye içinde "çöp" bulunan 150'den fazla balon yollamıştı.

Aşırı sıcaklar can almaya devam ediyor! Aşırı sıcaklar can almaya devam ediyor!

Güney Kore'de, Kuzey Kore'den kaçanların oluşturduğu gruplar, Pyongyang yönetimini eleştiren içeriklerin bulunduğu balonları sınırdan Kuzey Kore'ye göndermeye devam ediyor.

Editör: Kazim Bozkurt