5. Balıkesir Aromaterapi Festivali', 'tarih, şifa, kültür' temasıyla gerçekleştirilecek. Festivalde dört gün boyunca uzman konuşmacılar; aromaterapiyi anlatacak, atölyeler, ürün stantları, fotoğraf çekim alanları, sergiler, tiyatro ve konserler olacak. 'Tarih, şifa, kültür' temasıyla 4-7 Temmuz tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan Balıkesir 5. Aromaterapi Festivali, herkese açık olacak.

Festivale katılarak aromaterapi atölyelerinde eğitim almak, uzman konuşmacıların söyleşilerine katılarak bölgenin bitkilerinin tarihsel süreç içinde nasıl kullanıldığını öğrenmek, uçucu yağların faydalarını keşfetmek ve bu alanda açılacak olan ürün stantlarından aromaterapi ürünleri satın alarak kullanmak mümkün olacak. Akşamları da Ören Festival Alanı'nda düzenlenecek konserler ve etkinliklerle sanatın büyüsüyle buluşulacak.

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi bünyesinde Burhaniye ilçesinde faaliyet gösteren Balıkesir Çiftçi Eğitim Merkezi’nde (BAÇEM) gerçekleştirilecek festivalin içeriğinde bitkilerin yapraklarından, çiçeklerinden, kabuklarından, köklerinden ve tohumları gibi kısımlarından elde edilen uçucu yağlar kullanarak sağlık ve zindeliği teşvik eden bir bütünsel terapi şekli olan aromaterapi çalışmaları yer alacak.

Bozyazı Arsinoe Antik Kenti’nde çalışma başlatıldı Bozyazı Arsinoe Antik Kenti’nde çalışma başlatıldı

BAÇEM, Balıkesir Aromaterapi Festivali ile bölgenin zengin bitki olanaklarını farklı aromaterapi uygulamaları ile birleştirerek bitkisel ürünlerin üretimini ve pazarlanmasını arttırmayı hedefliyor. BAÇEM, Balıkesir Aromaterapi Festivali ile doğanın şifalı koku ve tatlarıyla ruh, zihin ve bedenimizi yenilemeyi, günlük hayatın stresinden uzaklaşmayı ve kişinin kendine özel bir zaman ayırarak herkesin mutlu olmaya hakkı olduğuna işaret ediyor.

'DOĞANIN KOKULARININ SAÇILACAĞI BU ŞİFALI FESTİVALDE BULUŞALIM'

Festivalle ilgili bilgi veren Balıkesir Büyükşehir Başkanı Ahmet Akın, "Beyaz zambakların ve kolonyanın önemli bir merkezi olan Balıkesir'imizde yapılan ve ülkemizde tek olan böyle bir festivalin daha etkili olması ve uluslararası boyutta da bilinmesi için her türlü desteği vereceğiz" dedi.

Doğaseverleri doğanın şifalı kokularıyla ve tatlarıyla buluşmak üzere festivale davet eden Başkan Akın, bu yılki Aromaterapi Festivali'nin ilk kez Ayvalık, Burhaniye, Edremit ve Gömeç belediyeleriyle birlikte düzenleneceğini söyledi.

Kaynak: DHA