Balçova Arsa Mağdurlarının Sesi Derneği (BAMSES) Genel Sekreteri Ali Ekmekçioğlu, Ağustos ayında İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi tarafından imara açıldığı bildirilen ve askıya çıkan imar planlarının basında ‘Balçova arsa mağdurlarının sorunu çözüldü’ manşetleriyle yer aldığını belirtti. Bu kararın kendilerini önce mutlu ettiğini ve umutlandırdığını söyleyen Ekmekçioğlu, ancak sonrasında imara açılan yerlerin Çamlıküme bölgesinde olduğunu ve planın arsa mağdurlarıyla ilgisinin bulunmadığının anlaşıldığını ifade ederek, "Balçova arsa mağdurları için görsel basında yer alan ‘Balçova Arsa Mağdurları Sorunu Çözüldü’ haberleri yanıltıcı ve çok üzücü bir hal almıştır. Hak, hukuk ve adaletsizliğe karşı mücadelemiz devam edecektir’’ dedi. 

WhatsApp Image 2023-09-15 at 16.45.33

Ekmekçioğlu, açıklamasında şu ifadeleri kullandı: "İzmir Balçova Belediyesi tarafından 1970 yılından itibaren, gecekondulaşmayı önlemek amaçlı; hazine arazilerinin, yaklaşık beş bin kişiye satılması ile başlayan dünyada eşi benzeri görülmedik 50 yıllık mağduriyet, İzmir gibi demokrat ve aydın bir kentte yaşanıyor. Satılan bu yerler için; imarlı olarak 1900 parseli tapulu ama hala tek bir ev bile yapılamadı ve yine yaklaşık 2900 parselin de tapusu verilmedi.

Ağustos ayında İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi tarafından imara açıldığı bildirilen ve askıya çıkan imarın ‘Balçova Arsa Mağdurları Sorunu Çözüldü’ manşetli haberleri hepimizi mutlu etmiş ve umutlanmıştık. BAMSES olarak yaptığımız değerlendirmede; imara açılan yerlerin 2018 yılındaki imar planının 541 adalara göre yapıldığını ve 2023 yılı yeni imar planının da 2018 yılı uygulamasının devamı niteliğinde olduğunu gördük. Bu alan Çamlıküme bölgesindedir. Planın uzaktan yakından mağdurlarla ilgisi yoktur. Balçova arsa mağdurları için görsel basında yer alan ‘Balçova Arsa Mağdurları Sorunu Çözüldü’ haberleri yanıltıcı ve çok üzücü bir hal almıştır. Bu konu çok önemlidir, bizi Meclis mi yanılttı yoksa basına yanlış bilgi paylaşımı mı yapıldı? Tapusunu alamayan tüm mağdurlar adına açılan davamız yargıda sürüyor. Hukuka, hukukun gücüne inanıyor ve güveniyoruz.’’

WhatsApp Image 2023-09-15 at 16.45.35

Edebiyat ve sanatın usta isimleri Bayraklı'ya geliyor Edebiyat ve sanatın usta isimleri Bayraklı'ya geliyor

Fotoğrafta sarı renk ile gösterilen bölge yeni imara açılan Çamlıküme bölgesi.

Yeşil alan ise tapusuzların yerleri. 1 milyon metrekare tutan bu alana mahkemeden ihtiyati tedbir konulmuş. Selway AVM’nin ve Olimpiyat Evleri’nin olduğu alanda ise tapuluların yerleri bulunuyor.

Kaynak: Engin SARI