İzmir'in önde gelen eğitim kurumlarından Bornova Anadolu Lisesi'nin (BAL) geleneksel Ayran Günü etkinliği, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından süresiz olarak iptal edildi. Çok sayıda siyasetçi ve ünlü ismin mezunu olduğu BAL'ın bu yıl 58. kez düzenlenecek olan şenliği, beklenmedik bir şekilde iptal edildi.

Gündeme Bakış'tan Hale Halime Erdoğan'ın haberine göre, BAL her yıl olduğu gibi bu yıl da 2 Haziran Pazar günü mezunlar ile emekli öğretmenlerinin, mevcut öğretmen ve öğrencilerle buluşacağı etkinliğin duyurusunu yapmıştı. Lisenin mezunları arasında yer alan CHP lideri Özgür Özel'in katılıp katılmayacağı merakla beklenirken, etkinliğin iptali gündeme geldi.

Velilerden Gelen Şikayetler

Bornova Kaymakamlığı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'nden, Şube Müdürü Ercan Aktimur'un imzasıyla Bornova Anadolu Lisesi Müdürlüğü'ne gönderilen yazıda, "Geleneksel Ayran Günü" etkinliğine verilen iznin iptal edildiği bildirildi.

Gerekçe olarak ise yıllardır düzenlenen etkinliğin veliler tarafından şikayet edilmesi gösterildi. Yazıda, "amaç dışında kullanılacağı, öğrenci davranışları ve okul kurallarına aykırı olacağı" iddialarına yer verildi.

Gönderilen yazıda şu ifadeler yer aldı: "İlgili Müdürlük Makamı onayı ile 2 Haziran 2024 Pazar günü okulunuzda geleneksel ayran günü etkinliğine izin verilmişti. Ancak öğrenci velilerinden Müdürlüğümüze ulaşan bilgilere göre etkinliğin amaç dışında kullanılacağı, öğrenci davranışları ve okul kurallarına aykırı olacağı gerekçeleri göz önüne alındığında "Geleneksel Ayran Günü" etkinliği onayı süresiz olarak iptal edilmiştir."

Balım kendine yuva arıyor Balım kendine yuva arıyor

Ünlü Mezunlar Arasında Tepki

CHP'li Kamil Okyay Sındır, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ve TKP'li Kemal Okuyan da BAL mezunu olan siyasetçiler arasında yer alıyor. Etkinliğin iptali, mezunlar ve öğrenciler arasında şaşkınlık ve üzüntü yarattı.

Editör: Kazim Bozkurt