Bakü İnisiyatif Grubu, İstanbul'da "Dekolonizasyon: Rönesansın Uyanışı" adlı uluslararası bir konferans düzenlendi. Uluslararası konferansa 13 ülke ve dört uluslararası kuruluştan 50'den fazla temsilci katıldı.

Katılımcıların arasında hala sömürge yönetimi altında olan Fransız denizaşırı bölgeleri Yeni Kaledonya, Fransız Polinezyası, Fransız Guyanası, Martinik, Guadeloupe, Wallis ve Futuna, Korsika ve ayrıca Komorlar Birliği (Fransa, Komorlar Birliği’nin bir parçası olan Mayotte adasının işgalini sürdürüyor) özel yer tutuyor.

Konferansta Fransız Guyanası Meclis Başkan Yardımcısı Samantha Françoise Cyriaque, Yeni Kaledonya Dışişleri, Kültür, Gençlik ve Spor Bakanı Mickael Forrest, BM’nin küresel yönetişim uzmanı, Fransız Polinezyası’nın BM'deki temsilcisi Carlyle Corbin, Martinik Meclisi Milletvekili Luc Francis Carole, Fransız Polinezyası Parlamentosu Avrupa ve Dışişleri Komisyonu Başkanı Maurea Maamaatuaiahutapu, Korsika Parlamentosu eski Başkanı Jean-Guy Talamoni, Avrupa Parlamentosu eski üyesi, Guadeloupe Halkının Kurtuluşu Birliği’nin Genel Sekreteri Jean-Jacob Bicep, Türkiye Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmalar Vakfı’nın (SETA) araştırmacısı Tunç Demirtaş ve diğerleri konuşma yaptı.

Erdoğan Alman meslektaşını böyle karşıladı: 'Naber, how are you?' Erdoğan Alman meslektaşını böyle karşıladı: 'Naber, how are you?'

Etkinliğin sonunda katılımcılar, Fransa Cumhurbaşkanı'na açık mektup yazdı. BM Genel Kurulu'nun dekolonizasyona ilişkin kararlarına atıf yapılan mektupta bu kararların 60 yılı aşkın bir süre önce kabul edilmesine rağmen Korsika, Melanezya, Polinezya, Karayipler ve Antiller'de yaşayan halkların hala Fransız sömürgeciliğinden ve neokolonyalizminden muzdarip olduğu vurgulandı.

Kaynak: HABER MERKEZİ