Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, sahipsiz köpeklere ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Yaptığı açıklamada başıboş sokak köpekleri sorununun temelinde, bu hayvanların sorumluluklarını yasal olarak üstlenen sahip bir kişi veya kurumun olmamasının yattığını vurgulayan Bakan Yumaklı, "Başıboş köpek sayısının 4 milyona yakın olduğu tahmin edilmektedir. Yıl içinde 1-2 defa doğum yapabilmeleri, her seferinde ortalama 6-8 yavru doğurmaları ve sürekli yer değiştirmeleri sebebiyle yerel yönetimlerce sağlıklı kayıt tutulamamakta ve net sayı belirlenememektedir.

Özgür Özel, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve parti liderleri ile bayramlaştı Özgür Özel, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve parti liderleri ile bayramlaştı

Bilimsel verilere göre başıboş köpeklerin çoğalmalarının kontrol altına alınabilmesi, bir sene içinde toplam sayının yüzde 70'inin kısırlaştırılmasıyla mümkündür ancak son beş yılda ortalama 260 bin, bir yılda en fazla 350 bin köpek kısırlaştırılabilmiştir" değerlendirmesinde bulundu.

"2023'TE KUDUZ VAKASI SAYISI ARTTI"

Yumaklı, Dünya Sağlık Örgütü tarafından Türkiye'nin kuduz riski açısından yüksek kategoride tanımlandığını belirtti.

Birçok ülkenin Türkiye'ye gelecek vatandaşlar için kuduz riski ve başıboş köpeklerden kaynaklı tehlikelere karşı seyahat uyarısı yaptığını ifade eden Bakan Yumaklı, "Sağlık Bakanlığı verilerine göre evcil hayvanlar da dahil olmak üzere 2018-2022 yılları arasında kuduz riskli temas sayısı, ortalama 267 bin iken 2023'te ise bu sayı, iki katına yakın artarak 438 bine ulaşmıştır. Bu tablonun insan hayatı ve sağlığı açısından ürkütücü boyutlarda olduğu aşikardır.

İçişleri Bakanlığı verilerine göre son beş yılda hayvana çarpmayla gerçekleşen 3534 trafik kazasında 55 ölüm ve 5147 yaralanma vakasının kayıtlara geçmiştir. Bu soruna dair son günlerde kamuoyunda yapılan sağduyulu tüm tartışmalar, görüş ve öneriler, doğru çözüme ulaşmak için son derece değerlidir. Bilim insanları başta olmak üzere konunun uzmanlarının gerçekçi çözüm önerileri ve vatandaşımızın desteği ile ülkemizin bu sorunun da üstesinden geleceğine inanıyorum" ifadelerini kullandı.

Kaynak: İGFA