İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Bursa'da Bülent Çetkin, Osman Deliçay ve Muhammet Tayyar Türkeş'in liderliğini üstlendiği 3 ayrı organize suç örgütünün çökertildiğini bildirdi. Operasyonlar neticesinde örgüt liderlerinin de aralarında bulunduğu 47 şüphelinin gözaltına alındığını vurguladı.

Kütahya'da tarihi eser operasyonunda bir şüpheli yakalandı Kütahya'da tarihi eser operasyonunda bir şüpheli yakalandı

Suç Örgütlerinin Faaliyetleri

Yerlikaya, organize suç örgütlerinin resmi yollarla işletmelere ortak oldukları, ilerleyen süreçte işletmenin diğer ortaklarını tehdit ederek işletmeden çekilmelerine zorladıkları, sözde mahkemeler kurarak anlaşmazlıkları olan kişiler hakkında kararlar verdikleri ve karşılığında para talep ettikleri, kişiler arasındaki alacak-verecek meselelerine müdahil olarak şiddet ve cebir yoluyla alacakları temin ettikleri, silahla kasten yaralama eylemleri gerçekleştirdikleri ve kişilerden tehdit yoluyla haraç alarak haksız menfaat elde ettiklerinin belirlendiğini paylaştı.

Operasyon Detayları

Yerlikaya, operasyonlarda çok sayıda çelik yelek ele geçirildiğini belirtirken, ayrıca 15 ruhsatsız tabanca, 2 otomatik tüfek ve suikast kalem tabancaya el konulduğunu ifade etti. Operasyonların, suç örgütlerine karşı etkili bir mücadelede olduğunu ve halkın güvenliğinin sağlanması adına kararlılıkla devam edeceğini vurguladı.

Kaynak: AA