9 EYLÜL-Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği’nin (MÜSİAD) ev sahipliğinde düzenlenen ve Çevre, Şehircilik ve İklimlendirme Bakanı Murat Kurum’un katıldığı ‘Türkiye Yüzyılında Şehirleri Fark Et, İnşa Et’ başlıklı toplantıda kürsüye çıkan Çevre, Şehircilik ve İklimlendirme Bakanı Murat Kurum, çevrenin, doğanın kendilerine birer emanet olduğunu kaydetti. Kurum, “Göreve geldiğimiz günden itibaren doğayı, çevreyi ve kültürel varlıklarımızı koruyarak halkımızın ihtiyaçlarına yönelik şehircilik planlamaları yaptık. Bu sayede 100 yıla sığacak işleri 20 yıla sığdırdık” diye konuştu.

İZMİR’İ TESLİM ETMEYECEĞİZ’


“İzmir’imizi hiçbir zaman liyakatsizliğin, beceriksizliğin insafına teslim etmeyeceğiz, terk etmeyeceğiz” diyen Kurum, “Biz artık her zamankinden daha kararlıyız ve inşallah istiklalin şehri İzmir’i doğal, kültürel, iklimine uygun şekilde akıllı şehir uygulamalarıyla istikbalin de şehri yapacağız. Bundan hiç kimsenin şüphesi olmasın” ifadelerini kullandı. 

‘BİR HAYALİM VAR’


‘Bizim bir şehir hayalimiz var’ diyen Kurum, “Memleketimizin kadim komşuluk hayaline sımsıkı bağlı bir şehir kurmak ve eşitsizlikleri ortadan kaldırmak. Dayanışmanın, kardeşliğin ve yardımseverliğin her haneye ulaştığı, hizmetlere herkesin eşit şekilde ulaşabildiği bir şehir hayalimiz var” iadelerini kullandı. Dirençsiz şehirleri geleceğe ulaşabilir hale getirmek için çalıştıklarını açıklayan Kurum şunları söyledi: “Yeşil dönüşümde liderlik eden ülke olmak zorundayız. Sahip olduğumuz deneyimi, tecrübeyi ve teknolojiyi sizlerle birlikte yurtdışına ihraç eder olacağız. Dünyanın dört bir yanında hizmet veren müteahhitlerimiz ve inşaat sektörümüz ile önümüzdeki süreçte çok daha büyük başarılara imza atacağız.”

‘TERSİNE GÖÇ BAŞLAYACAK’


81 ilde Tarım Köy projesi yaptıklarını ve 7 bin konutu sahiplerine teslim etkilerini aktaran Kurum, “Böylece tersine göçü hızlandırıp kırsaldaki ekonomiyi de canlandıracağız. Ayrıca yine bu projeyle kentlerde can kayıplarına neden olan deprem ve afetlerden de daha fazla korunur hale geleceğiz. Depremin ardından İzmir’de de hiçbir vatandaşımızı aç, açıkta bırakmadık. Bugüne kadar 4 bin 604 konutun yapımını tamamladık. İnşallah geri kalanlarını da şubat ayında teslimlerini yapacağız. Bunun yanı sıra 4 millet bahçesini de kente kazandıracağız. Şubat ayında Bayraklı Millet Bahçesi’nin ihalesi yapılıp ilk fidanları da toprakla buluşturacağız” dedi.