Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum ve Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Antakya AFAD'da Proje Alanları Koordinasyon Toplantısı sonrası açıklamalarda bulundu.

Bakan Kurum'un konuşmasında öne çıkanlar şöyle:

"Deprem anından itibaren, Hatay'daki 85 milyon kişi tek yürek oldu. Sağlam binalar inşa edilinceye kadar çalışmalarımız devam edecek. Demografik yapının ve tarihi alanların korunması göz önünde bulundurulacak. Amanos Dağı'nın eteklerinde binalar inşa edeceğiz.

Daha önce tespit edilen yapılar tekrar incelenecek. 582 bin ayrı bağımsız bölüm ve 202 bin bina acil yıkım, ağır hasarlı veya yıkılmış olarak tespit edildi. 14 milyon kişiyi etkileyen depremde, vatandaşlarımıza daha önceki afetlerde olduğu gibi sözlerimizi tutacağız.

Birçok üniversite ve bilim insanıyla ortak çalışmalar yürütüyoruz. En doğru zemin ve teknikle binalar inşa edeceğiz. Şubat ayında 14,500 konutun inşasına başlayacağız.

Sanayimizin de toparlanması için danışma çalışmaları yaptık. Kentsel dönüşüm çalışmalarımız, vatandaşların onayı çerçevesinde yürütülecektir. Vatandaşlarımızın mağdur olmaması için şehir içinde yeni toplanma alanları açacağız ve burada uygun zemin ve teknolojilerle yeni yerleşim yerleri oluşturacağız."

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'ın konuşmasında öne çıkanlar şöyle:

"Burada büyük bir felaketle karşılaştık. Devletimiz ilk günden itibaren tek yürek olarak mücadele etti. Çalışmalarımız bitmedi ve önümüzde daha çok iş var. Mehmetçik, çalışmaların başından itibaren büyük bir azimle ve fedakarlıkla çalıştı ve hala çalışmalarını sürdürüyor. Toplamda 57 birlikle, Kıbrıs dahil personelimizi görevlendirdik. Arama-kurtarma en önemli konumuzdu. TSK, vatandaşlarımızın enkazlardan sağ olarak çıkarılmasına yardımcı oldu. Neyimiz varsa vatandaşlarımızın yaralarının sarılması için çalıştık."