Türkiye'de işsizlik oranı, Nisan ayında bir önceki aya göre 0,1 puan azalarak yüzde 8,5 seviyesine geriledi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, işsizlik oranındaki düşüşe ilişkin açıklamalarda bulundu.

"Ekonomik İstikrar ve Kalıcı Refah Hedefleniyor"

Bakan Işıkhan, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, "OVP ve 12. Kalkınma Planımız doğrultusunda önümüzdeki dönemde de ekonomik istikrarı ve vatandaşlarımızın kalıcı refahını sağlayan politikalar ile istihdamı önceleyen adımlar atmaya devam edeceğiz" dedi.

Borsa, günü yükselişle tamamladı Borsa, günü yükselişle tamamladı

"İstihdam Artışı ve İşsizlikte Azalma"

Bakan Işıkhan, ekonominin istihdam üretmeye devam ettiğini ve işsizlik oranının son 11 yılın en düşük seviyesinde olduğunu belirtti. Son 12 aydır tekli hanelerde gerçekleşen işsizlik oranının bir önceki aya göre 0,1 puan azalışla yüzde 8,5 olduğunu ifade etti. İşsiz sayısı bir önceki aya göre 18 bin kişi, bir önceki yılın aynı ayına göre ise 484 bin kişi azaldı.

"Kadın ve Genç İstihdamında Artış"

İstihdam oranı, 2024 yılı Nisan ayında bir önceki yılın aynı ayına göre 983 bin artarak 32 milyon 618 bin kişi oldu. İstihdam oranı ise 1,1 puan artarak yüzde 49,5'e yükseldi. Son dönemlerde tarihi zirvelere ulaşan istihdam oranlarında gençlerin ve kadınların daha fazla pay aldığı görüldü. Kadınlarda istihdam oranı bir önceki yılın aynı ayına göre 1,2 puan artış gösterdi. İşsizlik oranı ise aynı döneme göre 2,9 puan azaldı.

"Gelecek Dönem İçin İstihdamı Önceleyen Politikalar"

Bakan Işıkhan, "OVP ve 12. Kalkınma Planımız doğrultusunda önümüzdeki dönemde de ekonomik istikrarı ve vatandaşlarımızın kalıcı refahını sağlayan politikalar ile istihdamı önceleyen adımlar atmaya devam edeceğiz" şeklinde açıklamalar yaptı.

Editör: Kazim Bozkurt