MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin grup toplantısında önemli açıklamalarda bulundu.

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin Türkiye Büyük Millet Meclisi'ndeki (TBMM) grup toplantısında önemli mesajlar verdi.

Bahçeli'nin açıklamasında öne çıkan başlıklar şu şekilde:

"Kurtuluş Savaşımızın Mümtaz Liderine Saygı"

Başkan Bahçeli, konuşmasına Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve milli kahramanlarımızı anarak başladı. "Kurtuluş Savaşımızın mümtaz lideri, Türkiye Cumhuriyetimizin banisi Gazi Mustafa Kemal Atatürk ile dava arkadaşlarının, bütün kahramanlarımızın kutlu hatıralarını hürmet, minnet ve rahmetle yad ediyorum." dedi. Milli Mücadele'nin sonucunda bağımsız Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulduğunu vurgulayan Bahçeli, 29 Ekim 1923'ün kolay gelmediğini belirtti. İlk Meclis'in zorlu şartlar altında oluşturulduğuna dikkat çeken Bahçeli, Türk milletinin azim ve kararlılıkla Cumhuriyeti kurduğunu ifade etti.

"Mekanda Üstünlük Türkiye'ye Geçecek"

MHP lideri, Türk milletinin yeni bir yüzyıla adım attığını belirterek şunları söyledi: "Türk Milleti'nin ve Türkiye Devleti'nin önümüzdeki yüzyılda muktedir fermanını dünyaya okumak için hazırlıklıyız, inanç doluyuz. Yeni yüzyılda zaman ve mekanda üstünlük Türkiye'ye geçecek. Yeni yüzyılın yörüngesi Türkiye olacaktır. Türk ve Türkiye Yüzyılı başlamıştır."

CHP Parti Meclisi toplandı CHP Parti Meclisi toplandı

Cumhuriyet Bayramı Coşkusu

Türk milletinin Cumhuriyet'le özdeşleştiğini ifade eden Bahçeli, 29 Ekim 2023 Pazar gününün muhteşem kutlamalarla geçtiğini belirtti. Fener alayları, toplu yürüyüşler ve gösterilerle milli birlik ve beraberliğin göz alıcı bir şekilde kutlandığını aktardı. Türk Silahlı Kuvvetleri'nin gösterileriyle de göz dolduran bu özel günün anlamını vurgulayan Bahçeli, Türk milletinin Cumhuriyet Bayramı'nı coşkuyla kutladığını dile getirdi.

"Cumhuriyet Demokrasiyle Taçlandırılmalıdır"

Bahçeli, Cumhuriyetin demokrasi ile taçlandırılması gerektiğine dikkat çekti. "Halk egemenliğine dayanan Cumhuriyetin demokrasiden mahrumiyeti hangi akla sığabilecek ifadedir." diyerek, demokrasinin önemine vurgu yaptı. Muhalefetin demokrasi konusundaki çıkışlarına da değinen Bahçeli, Türkiye'nin demokrasi standartlarını yükseltme çabasında olduğunu söyledi.

Bahçeli, Rakiplerine Sert Tepki Gösterdi

MHP lideri, muhalefet partilerine sert bir şekilde yanıt verdi. "Muhalefet cenahından aynı anda, benzer cümlelerle demokrasi sorgulaması işitilmiştir. CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun çelişkili açıklamalarına atıfta bulunan Bahçeli, "Cumhuriyet demokrasi olmadan nasıl ayakta duracaktır?" sorusunu yöneltti. İYİ Parti Başkanı Akşener'e de sert bir yanıt veren Bahçeli, siyasetteki krizin asıl sorumlularının kimlik kaybına uğramış muhalefet partileri olduğunu belirtti.

Meclis Başkanvekiline Destek

MHP Genel Başkanı, TBMM'de haince konuşma yapan bir milletvekiline karşı Meclis Başkanvekili Sayın Adan'ı destekledi. Saldırıların ve hakaretlerin hükümsüz olduğunu vurgulayan Bahçeli, Meclis Başkanvekili Sayın Adan'ın yalnız olmadığını ifade etti.

Kaynak: HABER MERKEZİ