Sosyal medya fenomeni Alisya Bahar Candan ve kamuoyunda "Nihal Candan" olarak tanınan ablası Gülnihal Çiçek'in de aralarında bulunduğu 22 şüpheli hakkında Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, şüphelilerin "suç örgütüne üye olmak", "dolandırıcılık" ve farklı suçlardan 14 yıldan 44 yıla kadar hapis cezası istendi.

Şebekenin Elebaşları Onur Apaydın ve İlker Oflu

İddianamede, Onur Apaydın ve İlker Oflu'nun şebekenin elebaşları olduğu, dolandırıcılık ve tefecilik suçlarından gelir elde etmek üzere teşekkül eden organize suç örgütünün üyesi olan şüphelilerin, örgüt yapısı ve iş bölümünün sağladığı kolaylıktan faydalanarak suç dünyasında "Sazan Sarmalı" olarak tabir edilen dolandırıcılık yöntemini uyguladıkları belirtildi.

Mağdurlara Güven Kazandırarak Dolandırıcılık Yaptılar

Şüphelilerin, mağdurlara tanıdıkları vasıtasıyla ulaşıp güven kazandıktan sonra icra, vergi dairesi, TMSF gibi resmi kurum ve kuruluşlarla yakın ilişki içerisinde olduklarını, kurum-birim amirleri vasıtasıyla ihale yoluyla aldıkları araçları piyasa fiyatının altında bedelle sattıklarını anlattıkları aktarılan iddianamede, şüphelilerin araç ve fiyat bilgilerini içeren listeyi mağdurlara göstererek teklifte bulundukları kaydedildi.

Arama Kurtarma Davet Tatbikatı'nın fiili bölümü başladı Arama Kurtarma Davet Tatbikatı'nın fiili bölümü başladı

Mağdurlar Parayı Verdikten Sonra Kayıplara Karıştılar

İddianamede, şüphelilerin, listeden beğendikleri araçları almak isteyen mağdurlarla anlaşma yaptıkları, araç bedeli ile aracılık komisyon bedelinin bu iş için özel kurulmuş paravan firmanın hesabına gönderilmesini sağladıkları belirtilerek, şüphelilerin mağdurlardan araç ücretlerini ve komisyon bedellerini peşin aldıktan sonra çeşitli bahaneler öne sürüp vadettikleri araçları teslim etmeden kayıplara karıştıkları aktarıldı.

Hakkını Aramak İsteyen Mağdurlar Tehdit Edildi

Hakkını aramak isteyen mağdurların tehdit edildiklerinin belirlendiği kaydedilen iddianamede, suç örgütü terminolojisinde "proje" olarak adlandırılan dolandırıcılık eyleminin gerçekleştirilmesi öncesinde örgütün saha elemanlarının ön çalışma yaptıkları, kurdukları sosyal bağlantılar ile ekonomik durumu iyi olan mağdur adaylarını ve onların kişisel zaaflarını tespit ettikleri, örgüt bütçesinden tahsis edilen maddi kaynakla zaafları bilinen mağdur adayıyla kişisel ilişki kurdukları anlatıldı.

Suçlulara Adalet Yerini Bulacak

Hazırlanan iddianamenin kabul edilmesi ile Alisya Bahar Candan ve Nihal Candan'ın da aralarında bulunduğu şüphelilerin yargılanması bekleniyor. Bu dolandırıcılık şebekesinin ortaya çıkarılması ve faillerinin cezalandırılması, benzer suçların önlenmesi açısından önemli bir gelişme olarak değerlendiriliyor.

Editör: Kazim Bozkurt