Sosyal medya fenomenleri Bahar Candan ve Nihal Candan, kara para aklama suçlamasıyla gözaltına alındıktan sonra tutuklandı. Candan kardeşlerin, bir suç örgütünün paralarını akladıkları ve örgütün gizli kasası oldukları iddia ediliyor. Peki, Bahar Candan ve Nihal Candan neden tutuklandı? Sosyal medya fenomenleri hangi suç örgütüyle bağlantılı? İşte, Candan kardeşlerin tutuklanma sürecine ilişkin bilgiler.

O burçlar dikkat! Merkür retrosuna ramak kaldı O burçlar dikkat! Merkür retrosuna ramak kaldı

Bahar Candan ve Nihal Candan kimdir?

Bahar Candan ve Nihal Candan, sosyal medyada lüks yaşantılarını paylaşarak ünlenen iki kardeştir. Bahar Candan, 17 Şubat 1998 yılında İstanbul’da doğdu. Nihal Candan ise, 15 Haziran 1995 yılında Mersin’de doğdu. İki kardeş de İstanbul Beykent Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde eğitim gördü. Bahar Candan, "Dondurma Gibisin" ve "Dom Pérignon" isimli şarkılarıyla da tanınıyor. Nihal Candan ise, "Bu Tarz Benim" ve "Survivor" gibi yarışmalara katılarak adını duyurdu.

Bahar Candan ve Nihal Candan nasıl gözaltına alındı?

Bahar Candan ve Nihal Candan, 14 Kasım 2023 tarihinde İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen bir soruşturma kapsamında gözaltına alındı. Soruşturma, 2020 yılında başlatılmış ve bir suç örgütünün resmi kurum ve kuruluşların icradan satışa çıkardığı araçları ucuza satarak güven kazandığı, daha sonra bu araçları alacak kişilerden para topladığı, ancak araçları teslim etmediği ortaya çıkmıştı. Suç örgütünün, topladığı paraları da kara para aklama yöntemleriyle akladığı belirlenmişti.

Bahar Candan ve Nihal Candan hangi suç örgütüyle bağlantılı?

Bahar Candan ve Nihal Candan, gözaltına alındıktan sonra Asayiş Şube Müdürlüğü Dolandırıcılık Büro Amirliği’ne götürüldü. Burada yapılan sorgulamada, Candan kardeşlerin, suç örgütünün paralarını akladıkları ve örgütün gizli kasası oldukları iddia edildi. Candan kardeşlerin, suç örgütü lideri olduğu öne sürülen Hacı İsrafil S. ile yakın ilişkileri olduğu, onunla birlikte lüks mekanlarda eğlendikleri ve yurt dışı seyahatlerine çıktıkları belirtildi. Candan kardeşlerin, suç örgütünün paralarını kendi şirketleri ve banka hesapları üzerinden akladıkları, ayrıca sahte faturalar düzenledikleri de ileri sürüldü.

Bahar Candan ve Nihal Candan tutuklandı mı?

Bahar Candan ve Nihal Candan, savcılıktaki işlemlerinin ardından çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı. Candan kardeşler, "suç örgütüne üye olmak" ve "kara para aklamak" suçlamalarıyla cezaevine gönderildi. Aynı suç örgütüne üye olduğu iddia edilen Hacı İsrafil S. de tutuklandı. Candan kardeşlerin, yargılanacakları davada 2 yıldan 10 yıla kadar hapis cezası alabilecekleri belirtildi.

Kaynak: HABER MERKEZİ