Her yıl Haziran ayında Babalar Günü büyük bir coşkuyla kutlanıyor. Bu özel gün, çocukların babalarına olan minnetlerini göstermek için fırsat sunuyor. Hediye ve sürprizlerle dolu bu anlamlı gün, bu yıl hangi tarihte kutlanacak?

Babalar Günü Ne Zaman?

Babalar Günü için geri sayım başladı. Dünya genelinde kutlanan bu özel günde, hediye alacaklar ve günün önemine ilişkin etkinlikler düzenleyecek olanlar merakla Babalar Günü tarihini bekliyor. Peki, 2024 Babalar Günü'ne kaç gün kaldı?

Ekran Görüntüsü 2024 06 04 170531

2024 Babalar Günü Tarihi

Her sene Haziran ayının üçüncü Pazar gününe denk gelen Babalar Günü, bu yıl 16 Haziran 2024 Pazar günü kutlanacak.

Babalar Günü Nasıl Ortaya Çıktı?

Babalar Günü'nün tarihçesi oldukça ilginçtir. Bir Amerikan İç Savaşı gazisinin kızı olan Sonora Smart Dodd, Anneler Günü gibi babaların da bir günü olması gerektiğini düşünerek bu fikri ortaya atmıştır. Dodd'un babası, annelerinin yokluğunda altı çocuğunu tek başına büyütmüştü. Babasının doğum günü olan 5 Haziran’ın Babalar Günü ilan edilmesi için çalışmalara başlamış ancak bu çalışmalar o tarihe yetişemeyerek kutlamalar Haziran ayının üçüncü Pazar gününe ertelenmiştir.

Bakanlık 10 yılda 154 turna halkaladı Bakanlık 10 yılda 154 turna halkaladı

İlk Babalar Günü Kutlaması

Babalar Günü, ilk kez 19 Haziran 1910 tarihinde Washington'un Spokane şehrinde kutlanmıştır. 1924 yılında Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Calvin Coolidge, kutlamaları desteklemiş ancak resmi olarak Babalar Günü ilan etmemiştir.

1966 yılında ise dönemin başkanı Lyndon Johnson, her yıl Haziran ayının üçüncü Pazarının Babalar Günü olarak kutlanacağını açıklayan bir bildiri yayımlamıştır. 1972 yılında Başkan Richard Nixon'ın imzasıyla Babalar Günü, ABD'de yasal olarak resmi tatil ilan edilmiştir.

Farklı Tarihlerde Kutlanan Babalar Günü

Katolikler ise Babalar Günü'nü farklı bir tarihte kutlamaktadırlar. Onlar bu günü dini bir perspektiften ele alarak Hristiyanlık peygamberi İsa'nın babası anısına, Mart ayının 19. gününü St. Joseph Günü adı altında babalarına armağan etmektedirler. Bazı ülkelerde bu kutlamalar dini özelliklerinin dışına çıkmıştır.

Kaynak: Haber Merkezi