TKP, TİP, SOL Parti, EMEP hepsi şokta! Erdoğan solcuymuş TKP, TİP, SOL Parti, EMEP hepsi şokta! Erdoğan solcuymuş

9 EYLÜL- DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında hükümetin asgari ücret politikasını eleştirdi. Babacan, maaşların erimesine rağmen hükümetin açıklamalarının şaşırtıcı olduğunu belirterek, asgari ücret artışının gerçek enflasyonun altında tutulmaya çalışıldığını ifade etti. Toplumun gündeminin ekonomi olduğunu vurgulayan Babacan, ülkenin adeta bir "Survivor setine" döndüğünü ve insanların geçim mücadelesi verdiğini söyledi.

Babacan, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edilen ekonomik düzenlemelere de değindi. Kanun teklifinin haksız servet transferini engelleyecek, imar rantlarını vergilendirecek, vergide adaleti ve öngörülebilirliği sağlayacak adımlar içermediğini savundu. Vergi cennetlerine yapılan transferlerden stopaj alınmasına dair bir düzenleme olmamasını eleştiren Babacan, tarım sektöründe kullanılan mazottaki Özel Tüketim Vergisi'nin azaltılmasına ilişkin bir adımın da olmamasını eleştirdi.

Partisinin Mart 2024'te yapılacak yerel seçimlere katılacağını açıklayan Babacan, 50+1 tartışmalarına da değindi. Meclis'e böyle bir anayasa değişikliği teklifinin gelmesi durumunda destek vermeyeceklerini belirtti.

Kaynak: HABER MERKEZİ