Prof. Dr. Aziz Çelik, yüksek enflasyona rağmen 'bütçede yaratacağı yük' gerekçe gösterilerek yeterli iyileştirme yapılmayan emekli aylıklarına yönelik değerlendirmelerde bulundu.

Mevcut bütçe büyüklükleri içinde bile en düşük yaşlılık (emekli) aylığının 15 bin TL'ye tamamlanması ve aylıklarda 5 bin TL artışın mümkün olduğunu ifade eden Çelik, "Emekliler için kaynak var, irade ve tercih yok" dedi.

"YILLIK MALİYET YAKLAŞIK 900 MİLYAR LİRA"

Çelik, "X" sosyal medya hesabından yaptığı altı maddelik paylaşımda, emekli aylığına yapılacak olası zammın mümkün olduğunu vurguladı. 

Hipermetrop nedir? Hipermetrop belirtileri ve tedavisi nelerdir? Hipermetrop nedir? Hipermetrop belirtileri ve tedavisi nelerdir?

Bütçeden Sosyal Güvenlik Kurumu'na (SGK) aktarılan kaynakların bütçeye oranının 2008'den bu yana uzun yıllar yüzde 15-20 aralığında seyrettiğini kaydeden Çelik, "2024 bütçesiyle bunu yüzde 10'a çekmeye çalışıyorlar. 2024'te bütçeden SGK'ye transfer için ayrılan kaynak 1,2 trilyon lira" dedi.

Çelik, şöyle devam etti: 

"16 milyon emekliye ve hak sahibine 5 bin TL artış yapmanın yıllık maliyeti yaklaşık 900 milyar liradır. Bütçeden SGK'ye aktarılan kaynak yüzde 17 olursa emeklilere 5 bin lira zam yapılabilir. 2008 sonrasında çok daha yüksek oranlarda kaynak aktarmak mümkün oldu. Şimdi neden yüzde 10'a düşürüyorsunuz? Kaynak var. Geçmiş yıllarda bütçeden SGK'ye aktarılan oran korunursa kaynağın lafı olmaz."

Kaynak: HABER MERKEZİ