Gökçe ADAR ÇUBUKÇUOĞLU- İzmir’e gelen Yeni Azerbaycan Partisi Milletvekilleri; Hikmet Mammadov, Fatma Yıldırım, Mahir Abbaszade, Elman Nasirov, Sahib Alıyev, AK Parti İzmir İl Başkanlığı’nda basın mensuplarıyla buluştu. Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan milletvekilleri, 28 Mayıs’ta yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçiminde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a verdikleri destekleri dile getirdi. Yapılan basın toplantısında konuşan AK Parti İzmir Milletvekili Ceyda Bölünmez Çankırı, Azerbaycan devletine destekleri için teşekkür etti.

‘YAPACAK ÇOK İŞİMİZ VAR’

Çankırı, “Biz Türkiye olarak Azerbaycan’dan birlik çerçevesinde kardeşlik dersi verdik. Herkese örnek olarak Sayın Cumhurbaşkanımız Erdoğan seçildikten sonra ilk desteği veren ülke olarak hissettik. Girmiş olduğumuz seçim, Türkiye seçimi değil dünyadaki bütün ülkeleri türk toplumların beklediği bir seçimdi bu seçimde de bizlere destek olan çok kıymetli ülkeler vardı. Alacağımız sonucu negatif sonuçlanmasını isteyen ülkeler vardı. Allah, daha uzun yıllar birlikte ülkemize hizmet etmeyi nasip etsin. Bu pazar günü yarım bıraktığımız işi de bitirip kaldığımız yerden devam edeceğiz. Yapacak çok işimiz var. Ayrıca, Kahramanmaraş depreminde yapacakları bin tane konut için ve Muğla yangınında ilk koşan ve yanımızda oldukları için çok teşekkür ederiz. Biz her zaman iki millet tek devlet olacağız” ifadelerini kullandı.  AK Parti İzmir İl Başkan Yardımcısı Dilaver Kişili de, “Bizleri onurlandırdınız. Bizler de iki millet tek devlet olduk. Hep kardeşlik içerisinde büyüdük. Kardeşliğimiz daimi olarak devam edecek” diye konuştu.  

Yeni Azerbaycan Partisi Milletvekilleri Hikmet Mammadov, “2023 Mayıs ayının bütün dünyanın gözü Türkiye’de olduğu bir zamanda, demokrasi sınavını başarıyla verdiğiniz için tebrik ederim. Azerbaycan’ın Türkiye ile tek millet iki devlet demiştir bundan önce Azerbeycan tek millet demiştir. 15 Temmuz’da, yeni bir demokrasi mücadelesi verdi ve bu mücadeleden dolayı tebrik ederim. 28 Mayıs’ta yeniden seçileceğine inandığımız ve her saniyesi altın değerinde olan bu 5 yılda Türkiye’nin gücü bizim gücümüz olacak. Azerbaycan güçlü olursa Türkiye güçlü olur. Türkiye, 15 Temmuz’daki savaşı kazandı şimdi de 28 Mayıs’taki savaşı kazanacaktır. Biz Türk dünyasının yanındayız. Yar ve yardımcımız olsun” ifadelerini kullandı. 

‘TÜRKİYE’NİN YANINDAYIZ’

Milletvekili Fatma Yıldırım, “Burası bizim ikinci vatanımız. Gelme amacımız birliğimizi beraberliğimi duyurmaktı. Biz bir millet iki devletiz. Biz, Karabağ savaşını kazanarak Türk’ün gücünü gösterdik. 28 Mayıs’ta da geleceğe dair doğru kararlar verecektir” dedi.  Elman Nasirov da, “Biz inanıyoruz ki Türkiye halkı en doğru kararı verecek Türkiye’nin ilerleyebilmesi için en doğru tercih yapılacak. Biz her zaman sizin yanınızdayız bu unutulmamasın” diye konuştu. Sahib Alıyev de, “Sizlerle bugün bir arada olmaktan son derece mutluyuz. Biz destekten önce teşekkür için buradayız. 14 Mayıs’ta öz seçimi ile gösterdi ki Türkiye’de dünyaya demokrasiye önem vermiş bir Türkiye var. Türk milleti 14 Mayıs’ta herkese söyledi ki, Türkçe adaleti ile dünyadan büyük. O yüzden sizinle gurur duyuyoruz” ifadelerini kullandı. Toplantıya, AK Parti İzmir İl Başkan Yardımcıları İsmail Çiftçioğlu, Hayrettin Uçak da katıldı. 

‘İÇ İŞLERİNE KARIŞMIYORUZ’

Yapılan açıklamanın ardından Azerbaycanlı milletvekilleri gazetecilerin sorularını da yanıtladı. ‘Erdoğan’ın seçilmemesi durumunda Azerbaycan ve Türkiye arasındaki ilişkiler zedelenir mi’ sorusuna Hikmet Mammadov, “Bizim isteğimiz, güçlü bir liderdir. Güçlü bir Türkiye ve Azerbaycan’dır. O yüzden Türk Azerbaycan ilişkileri, tek millet iki devlet üzerinden yürüyen ilişkilerdir. Azerbaycan’ın istediği güçlü bir Türkiye’dir. Lider olmasa millet örgütlenemez. Güçlü Türkiye olmazsa zorlaşır” şeklinde yanıt verdi. Seçimde, Sinan Oğan’ın Erdoğan’ı desteklemesi için Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in aradığı iddiasının sorulması üzerine ise Mammadova, “Biz Türkiye’nin iç işlerine karışmayız, karışmıyoruz. Türkiye’de seçimi milli irade, demokrasi kazansın istiyoruz” dedi. 

‘TÜRK’Ü BİRLEŞTİRECEK’

Türkiye ve Azerbaycan arasında ticari, lojistik ve siyasi bağları güçlendireceği düşünülen Zengezur Koridoru’nun sorulması üzerine heyet Başkanı Mammadov, Ermenistan’ın yaklaşık 30 yıldır elinde tuttuğu topraklardan geri çekilmesiyle bir kez daha gündeme gelen koridorun önemine değindi. Azerbaycan ile Nahçıvan arasında açılacak yeni ulaşım yoluyla birlikte Orta Asya’dan Azerbaycan’a ulaşan ve daha önce adeta bir bıçak gibi kesilen koridorun Türkiye ile bağlantıyı yeniden sağlayacağını söyleyen Mammadov, “Bir kaç gün önce Azerbaycan Cumhurbaşkanı bir konferans düzenledi. Orada dedi ki, önümüzdeki yüzyılda Türkiye ve Azerbaycan Türk devletleri teşkilatları ile birlikte. Eğer yarın bir Türk devletleri teşkilatları bir Avrupa Birliği gibi bir uluslararası bir örgüte çevrilirse gerçekten biz yeni bir dünya dizaynında söz sahibi olabiliriz. Onun için de Türk dünyasını birleştirecek proje de Zengezur Koridoru’dur” şeklinde konuştu. 

Şarkılar depremzedeler için söylendi Şarkılar depremzedeler için söylendi