Azerbaycan ile Ermenistan arasında esir askerlerin takası konusunda anlaşma sağlandı. İki ülke, uzun süredir devam eden çatışmaların ardından barışın tesis edilmesi için önemli bir adım attı.

Anlaşma Detayları

Azerbaycan Cumhurbaşkanlığı ve Ermenistan Başbakanlığı ortak bir açıklama yaparak, Bakü ve Erivan arasında yapılan görüşmelerin sonucunda esirlerin takası konusunda anlaşmaya varıldığını duyurdu. Her iki taraf da barışın sağlanması için önemli bir fırsatın olduğunu belirtti ve egemenlik ile toprak bütünlüğü ilkelerine saygı duyulması gerektiğini vurguladı.

Elon Musk'tan TikTok tepkisi! Elon Musk'tan TikTok tepkisi!

İyi Niyet Göstergeleri

Açıklamada, Azerbaycan'ın 32 Ermeni askerini, Ermenistan'ın ise iki Azerbaycan askerini serbest bırakma kararı aldığı ifade edildi. Bunun yanı sıra, Ermenistan'ın Azerbaycan'ın BM İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi (COP29) Taraflar Konferansı'nın 29. oturumuna ev sahipliği yapma başvurusunu desteklediği ve kendi adaylığını geri çektiği belirtildi.

Gelecek Adımlar

Azerbaycan ve Ermenistan, uluslararası topluma daha fazla güven artırıcı faaliyetleri destekleme çağrısında bulunacaklarını dile getirdi. İki ülke arasındaki güvenin artırılması hedeflenirken, bu durumun Güney Kafkasya bölgesine olumlu etki yapması bekleniyor.

Kaynak: HABER MERKEZİ