Anayasa Mahkemesi (AYM), Cumhurbaşkanı tarafından yapılan rektör atamalarının anayasaya aykırı olduğuna karar verdi. CHP'nin 703 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname'nin (KHK) bazı maddelerinin iptali ve yürürlüğünün durdurulması istemiyle açtığı davaya ilişkin gerekçeli karar Resmi Gazete'de yayımlandı.

AYM'nin Kararı ve Gerekçesi

AYM, rektör atamalarının kanun hükmünde kararname ile yapılamayacağına hükmetti ve yeni bir düzenleme için TBMM'ye 1 yıl süre tanıdı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın şu ana kadar yaptığı atamalar ise geçerli olacak.

İzmir’in engelli dostu plajları İzmir’in engelli dostu plajları

Kararda şu değerlendirmelere yer verildi:

  • Rektör atamalarına ilişkin KHK hükmü, Anayasa'nın 91. maddesi uyarınca KHK ile düzenlenemeyecek yasak alanda kalmaktadır.
  • Devlet üniversitelerine rektör atanma şartlarında değişiklik öngören kural, kamu hizmetlerine girme hakkına ilişkin düzenleme içermektedir.
  • Bu nedenle, bu konuda yasal düzenleme yapılması meclisin görevidir.

AYM ayrıca, 112 Acil Çağrı Merkezi'ni arayarak asılsız ihbarda bulunanlara verilen ceza, Milli Mayın Faaliyet Merkezi Başkanlığı'nın alımlarında gümrük vergilerinden muafiyet ve TRT Genel Müdürü'nün maaş düzenlemesi gibi konularda da iptal kararları verdi.

Kaynak: HABER MERKEZİ