14 Mayıs'ta yapılacak seçimlere sadece iki ay kala, Cumhur İttifakı genişlemeye yönelik görüşmeler yapıyor. AKP heyeti, Yeniden Refah Partisi ve HÜDA PAR ile görüşmeler gerçekleştirdi.

İYİ Parti'den John Wick temalı reklam İYİ Parti'den John Wick temalı reklam

Ankara kulislerinde, iktidar partisi AKP'nin seçimlerde "şansını artırmak için milletvekilliği listelerinde sürpriz isimlere yer verme" planı olduğu konuşuluyor. Bu isimler arasında, "eski HDP milletvekili ve SESPARTİ'nin kurucusu Ayhan Bilgen" de yer alıyor. AKP'nin, 14 Mayıs'taki seçimde "Bilgen'i kendi listesinden aday göstereceği" iddia ediliyor.

Cumhuriyet'e konuşan Bilgen, "AKP'den adaylık" iddialarına kapıları kapamadı. Kurucusu olduğu SESPARTİ'nin seçimlere girme hakkı olan 41 il ve bu illerin üçte bir ilçesinde teşkilatlarını kurduklarını belirten Bilgen, ancak seçimlerin 14 Mayıs'a alınmasıyla birlikte SESPARTİ Genel Kurulu sonrası 6 aylık süre dolmadığı için seçimlere giremediklerini ifade etti.

Kendisine henüz AKP tarafından bir teklif gelmediğini söyleyen Bilgen, ancak kamuoyunda bu durumun tartışıldığını belirtti. Bilgen, "Hiçbir ittifaka karşı kapıları kapatmadık. Taraf da değiliz. Her türlü kararı yetkili kurullarımızda değerlendiririz" diye konuştu.

Bilgen, yeni bir siyaset zeminine ihtiyaç olduğunu ve bu nedenle ittifaklara dahil olmadan atacakları adımlara da bakılması gerektiğini söyledi. SESPARTİ'nin "seçimlere katılma yeterliliği bulunmadığı" için parti amblemi ile oy pusulasında yer alamayacağından, Bilgen'in "AKP listelerinden milletvekili adayı gösterileceği" belirtiliyor.