Avustralya’nın Camden kentinde bir uçuş okuluna ait küçük uçak, kalkıştan kısa bir süre sonra düştü. Uçağı tek başına kullanan 16 yaşındaki genç pilot hayatını kaybetti. Olayla ilgili soruşturma sürüyor.

Alabama’da tüp bebek skandalı: Embriyolar çocuk sayıldı! Alabama’da tüp bebek skandalı: Embriyolar çocuk sayıldı!

Uçak, Kalkıştan Sonra Bir Otlağa Düştü

Camden Havaalanı’ndan kalkan Cessna 172 tipi küçük uçak, henüz bilinmeyen bir nedenle 3 kilometre uzaklıktaki Brownlow Hill bölgesindeki bir otlağa çakıldı. Uçağın enkazını gören başka bir pilot, durumu hava trafik kontrol kulesine bildirdi. Olay yerine gelen polis ve sağlık ekipleri, uçağı kullanan 16 yaşındaki genç pilotun öldüğünü tespit etti.

Genç Pilot, İniş İstemişti

Uçağın kara kutusundan elde edilen verilere göre, genç pilot, uçuşun ilk üç dakikasında yaklaşık 1500 feet yüksekliğe ulaştıktan sonra iniş izni istemişti. Ancak kısa bir süre sonra uçakla iletişim kopmuştu. Uçağın düşmesine neyin sebep olduğu henüz belirlenemedi. Olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

Avustralya’da 15 Yaşından İtibaren Uçuş Yapılabiliyor

Avustralya’da uçuş okullarına kayıtlı olan 15 yaşındaki öğrenciler, gerekli pilot sertifikasını aldıkları takdirde tek başlarına uçuş yapabiliyorlar. Bu durum, bazı uzmanlar tarafından eleştiriliyor. Uçuş okullarının ise genç pilotlara yeterli eğitimi verip vermediği tartışılıyor.

Kaynak: AA