Avrupa tahmin modeli, Türkiye’nin hava durumu ile ilgili önemli bilgiler paylaşıyor. Model, İstanbul’da kar yağışının ne zaman başlayacağı ve ne kadar süreceği konusunda da tahminlerde bulunuyor. İşte Avrupa tahmin modelinin İstanbul için verdiği kar yağışı tarihi ve detayları…

Avrupa Uyardı İstanbul Daha Önce Hiç Böyle Kar Görmedi! İstanbul'a Kar Ne Zaman Yağacak (1) Copy

Avrupa tahmin modeli nedir?

Avrupa tahmin modeli, Avrupa Orta Vadeli Hava Tahmin Merkezi (ECMWF) tarafından oluşturulan ve güncellenen bir sayısal hava tahmin modelidir. Model, atmosferin dinamik ve termal durumunu, yüzey ve deniz koşullarını, bulutluluk, yağış, rüzgar, basınç, nem gibi meteorolojik değişkenleri hesaba katarak, 15 günlük hava tahminleri üretir.

Avrupa Uyardı İstanbul Daha Önce Hiç Böyle Kar Görmedi! İstanbul'a Kar Ne Zaman Yağacak (4)-1

Model, Türkiye’nin de kurucu üyesi olduğu ve 34 ülke tarafından desteklenen ECMWF’nin en önemli ürünlerinden biridir.

Avrupa Uyardı İstanbul Daha Önce Hiç Böyle Kar Görmedi! İstanbul'a Kar Ne Zaman Yağacak (3)-1

Avrupa tahmin modeli İstanbul için ne diyor?

Avrupa tahmin modeli, İstanbul’un hava durumu ile ilgili de önemli tahminlerde bulunuyor. Model, İstanbul’da kar yağışının ne zaman başlayacağı ve ne kadar süreceği konusunda da bilgi veriyor. Modelin son güncellemesine göre, İstanbul’da kar yağışı 17 Aralık Cuma günü başlayacak ve 19 Aralık Pazar gününe kadar devam edecek. Kar yağışının en yoğun olduğu gün ise 18 Aralık Cumartesi olacak. Model, İstanbul’da kar yağışının ortalama 10-15 cm arasında olacağını tahmin ediyor.

Avrupa Uyardı İstanbul Daha Önce Hiç Böyle Kar Görmedi! İstanbul'a Kar Ne Zaman Yağacak (4)

İstanbul’da kar yağışı için diğer kaynaklar ne diyor?

Avrupa tahmin modelinin yanı sıra, Türkiye’nin hava durumu ile ilgili paylaşımlar yapan diğer kaynaklar da İstanbul’da kar yağışı için uyarılarda bulunuyor.

Avrupa Uyardı İstanbul Daha Önce Hiç Böyle Kar Görmedi! İstanbul'a Kar Ne Zaman Yağacak (2)-1

Çeşme'de 10 düzensiz göçmen yakalandı Çeşme'de 10 düzensiz göçmen yakalandı

Sosyal medyada Hava City isimli hesap, İstanbul’da kar yağışının 17-19 Aralık tarihleri arasında etkili olacağını doğruluyor. Hesap, İstanbul’da yaşayan vatandaşları dikkatli olmaları konusunda uyarıyor. Meteoroloji Genel Müdürlüğü ise, İstanbul’da kar yağışının 16-20 Aralık tarihleri arasında görülebileceğini belirtiyor. MGM, İstanbul’da kar yağışının en şiddetli olduğu günün 18 Aralık Cumartesi olacağını ve kar kalınlığının 10-20 cm arasında olabileceğini tahmin ediyor.

I M G 6142

İstanbul’da kar yağışı nasıl etkileyecek?

İstanbul’da kar yağışının başlamasıyla birlikte, kentte hayatın da olumsuz etkileneceği bekleniyor. Kar yağışı nedeniyle, ulaşımda aksamalar, elektrik kesintileri, su baskınları, çatı çökmeleri, ağaç devrilmeleri, buzlanma ve don olayları gibi sorunlar yaşanabilir. Kar yağışı aynı zamanda, salgın hastalıklara karşı savunmasız olan vatandaşların sağlığını da tehdit edebilir. Bu nedenle, İstanbul’da kar yağışı sırasında ve sonrasında, vatandaşların tedbirli olmaları, gerekmedikçe dışarı çıkmamaları, ısınma ve beslenmeye dikkat etmeleri, trafikte ve yürüyüşte dikkatli olmaları, resmi kurumların uyarılarını takip etmeleri öneriliyor.

Kaynak: HABER MERKEZİ